Cezaevinde tedavisi geciktirilen Betül Aygün hayatını kaybetti

Evlendikten iki ay sonra tutuklanan ve cezaevinde iki kez kanser ameliyatı olan Betül Aygün, Almanya'da bugün hayatını kaybetti. Aygün, cezaevinde yaşadığı hak ihlallerini detaylı şekilde anlatmıştı.

  • ü
  • 22 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

İzmir Ödemiş Cezaevi’nde tutulurken kansere yakalan ve tedavisi geciktirilen Betül Aygün, bugün yaşadığı Almanya’da hayatını kaybetti.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Coğrafya bölümünden 2010’da mezun olan Betül Aygün, 12 Ekim 2016’da Çanakkale’de tutuklandı. Üç ay sonra Ödemiş M Tipi Cezaevine sevk edildi. Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘örgüt üyesi’ olduğu iddiasıyla 12,5 hapis cezasına çarptırılan Aygün’ün cezasını İstinaf Mahkemesi 7,5 yıla indirdi. Cezayı Yargıtay yaklaşık bir yıl önce onayladı. 12 Temmuz 2016’da evlenen Betül Aygün, henüz iki aylık evliyken tutuklandı.

Aygün, Ödemiş Cezaevi’nde yatarken göğüs kanseri olduğu teşhisi konuldu. Tahlil sonucu için 6 ay bekletilen Aygün’deki tümör bir ayda hızla büyüdü. Cezaevinde iki kez ameliyat olan Aygün, defalarca cezaevinde çıplak aramaya maruz kaldı. 40 ay tutuklu kalan Aygün, yaşadığı hak ihlallerini detaylı olarak olarak kamuoyu ile paylaşmıştı.

Aygün’ün durumunu milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis gündemine getirmişti.

Cezaevinde çıktıktan sonra Almanya’ya gelen Aygün bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com