Cem Garipoğlu’nun otopsi kaydı yeniden izlenecek: Mezarı açılacak mı?

Savcılık, 15 yıl önce Münevver Karabulut'u öldürmesinin ardından cezaevinde intihar ettiği açıklanan Cem Garipoğlu'nun otopsi işlemine dair fotoğraf ve video kayıtlarını istedi. Görüntü incelemesinin ardından Garipoğlu'nun mezarının açılıp açılmayacağına daha sonra karar verilecek.

  • ü
  • 12 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Münevver Karabulut’u 18 Kasım 2011’de öldürdüğü gerekçesiyle 24 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 10 Ekim 2014’te kaldığı Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde intihar ettiği açıklanan Cem Garipoğlu’nun ölümüne ilişkin yeni bir karar aldı.

Baba Mehmet Nida Garipoğlu’nun daha önce “fethi kabir” ve “DNA eşleştirmesi” yapılması talebinde de bulunduğu başsavcılık, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığından, Cem Garipoğlu’nun otopsi işlemi sırasında yapılan işlemlere ait fotoğrafları ve video kayıtlarının hazırlanıp gönderilmesini istedi.

KARABULUT AİLESİ: EN KISA ZAMANDA FETH-İ KABİR YAPILMALI

Münevver Karabulut’un ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ise Garipoğlu ailesinin başvurusu ile ilgili, “Toplumun önemli bir kesimi, Cem Garipoğlu’nun intihar etmeyip cezaevinden kaçırıldığını ifade ediyor. Biz bu kadar fazla infaz süresinin olduğu bir süreçte bir tutuklu veya hükümlünün cezaevinden kaçmasının çok zor olduğunu ifade etsek de, Cem Garipoğlunun kaçıldığına dair toplumun her kesiminde yaygın bir kanaat var. Kamu vicdanı son derece rahatsız. Bu kapsamda biz Silivri Cumhuriyet Başsavcılığından ortaya çıkan delillerle CMK m. 172/2 ve 87/4 uyarınca fethi kabir suretiyle mezarın açılmasını talep ettik. Cem Garipoğlu’nun babası da 06.10.2023 tarihinde dosyaya dilekçe vererek mezarın açılmasını istiyor. Artık Başsavcılığın bir an önce kafalardaki soru işaretlerini gidermesi ve feth-i kabirin yapılmasına karar verilmesi gerekir” açıklaması yapmıştı.

OTOPSİ GÖRÜNTÜLERİ İZLENECEK

Otopsi görüntülerini izleyecek bilirkişi heyetinin hazırlayacağı rapora göre Garipoğlu’nun mezarının açılıp açılmayacağına karar verilecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com