Canlı yayınlanan kurada aynı isim iki kez çıktı, üniversite açıklama yaptı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde 31 işçi alımı için çekilen kurada bir adayın adı iki kez üst üste çıktı. Üniversite, konu hakkında açıklama yaptı.

  • ü
  • 20 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kura çekimi gündem oldu

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (Van YYÜ) çeşitli branşlarda istihdam edilmek üzere 31 işçi alımı için kura çekimi yapıldı.

Ancak Van 11. Noteri huzurunda yapılan ve üniversitenin YouTube kanalından da canlı yayınlanan kura çekiminde, aynı kişinin ismi iki kez üst üste okundu.

Bunun üzerine Van 11. Noteri Murat Veysel Sular, şaşkınlığını gizleyemeyerek “Okudum mu ben” diyerek kura çekimine devam etti. İsmi iki kez çekilen ‘Zafer Sunkur’ isimli aday, buna rağmen asil ve yedek listeye giremedi ve elendi.

Aynı ismin kurada iki kez çıkması sosyal medyada gündem oldu.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA: TEKRAR BAŞVURU YAPMIŞ…

Şaibenin gündeme gelmesinin ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

“Aday, başvurusu kabul edilmesine rağmen verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış, bunun neticesinde ismi notere giden listede iki kere yer almıştır” ifadesinin yer aldığı açıklama şöyle:

“Bilindiği gibi üniversitemizde sürekli işçi istihdam edilmek üzere 4857 sayılı İş Kanuna göre Türkiye İş Kurumu üzerinden başvurular alınmış ve gerekli koşulları sağlayanlar üniversitemizin web sitesinde duyurulmuş, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere ise belli bir itiraz süresi verilmiş olup, bu süre zarfında itirazlar değerlendirilmiş ve bunların arasından da koşulları sağlayanların tümü kura çekimi yapılmak üzere notere bildirilmiş ve 19.02.2024 tarihinde saat 14:00 da ilgili noter tarafından kura çekim işlemi seyirciler huzurunda canlı yayınla gerçekleştirilmiştir.

Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır.

Bahse konu aday canlı yayınlanan görüntülerden de izlenebileceği üzere noter kurası sonucunda mülakata hak kazanan asıl listede ve yedek sıralamada yer almamıştır. Noter kurasında asıl ve yedek isimleri çekildikten sonra şeffaflık olması açısından asıl ve yedek listede yer almayan geriye kalan isimlerde noter tarafından okunmaktadır.

Bu adayın ismi ne asıl ve ne de yedek sıralamasına girmeyenlerin isimleri arasında noter tarafından okunmuştur. Bu adayın ismi asıl ve yedek listelerde geçmemektedir.

İlgili noter tarafından; bahse konu adayın ismi asıl ve yedek sıralamasında yer almadığından ve diğer kurası çekilen işçi kategorilerinde böyle bir duruma rastlanmadığından dolayı noter kura sürecinin iptaline gidilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı beyan edilmiştir.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com