Büyükadalılar gözaltında: ‘Elektrikli minibüs istemiyoruz’

İBB'nin İstanbul Adaları'nda elektrikli minibüs seferlerini başlatması, bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. Adalar'ın tarihi, kültürel ve doğal dokusuna zarar vereceği iddiasıyla minibüslerin önünü kesen 9 kişiyi jandarma gözaltına aldı.

  • ü
  • 15 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

İstanbul Büyükada’da ulaşımı sağlayacak elektrikli minibüslere adalıların tepkisi sürüyor. Adalıların 4 bin 500 imzayla karşı çıktıkları uygulama bugün İETT tarafından hayata geçirildi.

Adalar Vakfı Başkanı Ali Erkurt, yapılan bu değişikliğin Adalar’ın özgün karakterini basitleştireceğini belirtti. Vakıf Başkanı, “Bu araçları Adalar’a getirmek, burayı sıradanlaştırmak, basitleştirmek demektir” diyerek minibüslerin getirilmesine karşı çıktıklarını ifade etti.

Gözaltına alınanlar arasında Hatice Kaymakçı, Beril Ünal, Cem Kesici, Cemal Üna, Onur Şen, Utku Eroğlu, Destan Özgit, ve Muhammet Uygun gibi isimler yer alıyor. Bu kişilerin gerçekleştirdikleri eylem sırasında, “İstemiyoruz” diyerek minibüslerin Adalara getirilmesine karşı çıktıkları bildirildi.

4.500 İMZA TOPLANDI

Adalar Sivil İnisiyatifi ve yerel halk daha önce İBB ve İETT yetkililerine ulaşarak, 4500’den fazla imza topladıkları bir dilekçe sunmuş, ancak bu talepleri yanıtsız kalmıştı. 20-22 Mayıs tarihleri arasında ise Adalar Belediyesi aracılığıyla 1386 itiraz dilekçesi daha teslim edildi.

1 Haziran’da Büyükada’da yapılan halk toplantısında İETT Genel Müdürü İrfan Demet, halkın bilgisi ve rızası olmadan araçların çalıştırılmayacağını taahhüt etmişti. Ancak, 15 Haziran’da İETT’nin minibüs seferlerine başlayacağını duyurması, Demet’e yönelik istifa çağrılarına yol açtı.

ADALAR HALKI NÖBETTE

9 kişinin gözaltına alınmasından sonra Emniyet Müdürlüğü’nün önünde beklemeye başlayan Adalar halkı yaşanan gözaltılara tepki gösterdi ve nöbet tutmaya başladı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com