Brezilya Cumhurbaşkanı’ndan İsrail’e Hitler benzetmesi

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'yi işgalini "soykırım" ifadesiyle niteleyerek, Nazi lideri Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetti.

  • ü
  • 19 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva (Ton Molina/Fotoarena via ZUMA Press - Depo Photos)

Brezilya cumhurbaşkanı LuLuiz Inacio Lula da Silva, İsrail’in Gazze’deki askeri kampanyasının “son derece hazırlıklı bir ordu ile kadınlar ve çocuklar” arasında olduğunu belirterek, “Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yapılanların tarihte bir benzeri yoktur. Tek benzeri, Hitler’in Yahudileri öldürmeye, katletmeye karar verdiği zamandır”dedi.

Etiyopya’daki bir Afrika Birliği zirvesinde konuşan Lula, şunları söyledi: “Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yapılanların tarihte bir benzeri yoktur. Tek benzeri, Hitler’in Yahudileri öldürmeye, katletmeye karar verdiği zamandır. Gazze’de yaşananlar askerlere karşı bir asker savaşı değildir. Bu, son derece hazırlıklı bir ordu ile kadınlar ve çocuklar arasındaki bir savaştır.”

İsrail Başbakanı Netanyahu Lula’nın sözlerini, “Holokost’u önemsizleştirmek ve Yahudi halkına zarar verme girişimi” olarak değerlendi. Netanyahu, “İsrail ile Nazileri karşılaştırarak Lula, kırmızı çizgiyi geçiyor” dedi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com