Belçika’da Diyanet’e bağlı caminin ruhsatı askıya alındı

Belçika'da Flaman hükümeti tarafından, “Ankara’nın müdahalesi” nedeniyle eleştirilen Aalst şehrindeki Kevser Camii’nin ruhsatı, 1 yıllığına askıya alındı.

  • ü
  • 19 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Flaman İçişleri Bakanı Gwendolyn Rutten, Belçika Diyanet Vakfı’na bağlı caminin ruhsatının, “kötü yönetim ve mali ihmal nedeniyle” askıya alındığını açıkladı.

Belçika’da ilk kez bir caminin ruhsatı askıya alınıyor. Ülkede hükümet genellikle gerekli gördüğünde ruhsatı süresiz iptal ediyordu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt dışı örgütlenmesi Belçika Diyanet Vakfı tarafından yapılan açıklamada, “Belçika kanunları çerçevesinde gerekli hukuki girişimi başlatmış olup süreci titizlikle takip etmekteyiz” denildi.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Bakan Rutten ise Belçika medyasına yaptığı açıklamada, Ankara hükümetiyle yakın ilişkileri nedeniyle eleştirilen Kevser Camii’nin, “daha önce dış etki kurallarına uymadığı için itibar kaybı yaşadığını” söyledi.

‘CAMİİ İBADET EDİLECEK ALANA SAHİP DEĞİL’

Caminin 2 yıldır ibadet edilecek alana da sahip olmadığını belirten Flaman bakan, “Dolayısıyla ruhsat yönetmeliğine de uygun değil. Bu nedenle ruhsatını bir yıl süreyle askıya almaya karar verdim” dedi.

Flaman Bilgi ve Tarama Servisi (ISD), “yenileme çalışmaları sırasındaki mali ihmal nedeniyle” caminin hâlâ ibadet hizmetleri için uygun olmadığına karar verdi. Flaman yetkililere göre cami yönetimi, eksikliklerin giderileceği konusunda söz verdi ancak bunu yerine getirmedi. Hükümet, ruhsat verilen camilere su, enerji, bakım onarım masrafı ve idari giderler için düzenli olarak ödeme yapıyor. Resmi olarak tanınan camilerdeki imanların maaşları ve konut giderleri de devlet bütçesinden karşılanıyor.

Kevser Camii’nin ruhsatının askıya alınması nedeniyle, görevli imamın maaşını ve oturma iznini kaybedebileceği belirtiliyor.

‘DIŞ MÜDAHALE DOLAYISYA GİRİŞİM BAŞLATILMIŞTI’

Eski Flaman İçişleri Bakanı Bart Somers, geçen yıl “dış müdahale” gerekçesiyle Kevser Camii’nin ruhsatının iptali için yasal girişim başlatmıştı. Somers, cami yönetiminin, “Recep Tayyip Erdoğan yönetimiyle sıkı bağları bulunduğunu ve bu nedenle Ankara’nın müdahalesine açık olduğunu” savunmuştu. Diyanet’e bağlı camilerde okunan hutbelerin doğrudan Ankara tarafından belirlenmesi, Belçika tarafından “dış müdahale” olarak değerlendiriliyor.

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com