Beklenen 7.5’lik İstanbul depremi için bir uyarı da Yunanistan’dan geldi

Yunanistanlı bilim insanı Lekkas, "Yapılan tahminler yalnızca Türk sismologlara ait değil, dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin tahminleriyle de uyumlu" dedi.

  • ü
  • 27 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Yunanistan’ın önde gelen deprem uzmanlarından Efthymios Lekkas, yakın zamanda beklenen İstanbul depremine ilişkin uyarılarda bulundu. Lekkas, 7.5 büyüklüğüne kadar bir depremin beklendiğini işaret ederek, “Bu tahminler yalnızca Türk sismologlara ait değil, dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin tahminleriyle de uyumlu” dedi.

Muhtemel bir İstanbul depremi hakkında konuşan Yunanistan Deprem Planlama ve Koruma Örgütü Başkanı Prof. Dr. Efthymios Lekkas, son açıklamasında, Türk sismologlarının yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen ekiplerin tahminlerinin de örtüştüğünü belirterek, İstanbul’da 7.5 büyüklüğüne kadar bir depremin beklendiğini vurguladı.

‘DEPREMİN GERÇEKLEŞME İHTİMALİ ARTIYOR’

Halk TV’nin aktardığına göre; Yunanistan Deprem Planlama ve Koruma Örgütü Başkanı Efthimios Lekkas, İstanbul’daki risk faktörlerine dikkat çekerek, Kuzey Anadolu fayının İstanbul’un güneyindeki sualtı bölgesinde kırılmamış ve büyük bir depreme neden olmamış tek parçası olduğunu ifade etti. Bu durumun, İstanbul’da büyük bir depremin gerçekleşme ihtimalini artırdığını belirtti.

RİSKİ ARTIRAN NEDENLER VAR

Lekkas’ın uyarılarına göre, İstanbul’daki nüfus yoğunluğu ve yapı stoku, olası bir depremin etkilerini daha da büyütebilir. Şehirdeki evlerin üçte birinin sismik düzenlemelerden önceki eski yapılar olduğunu ve üçte birinin ise modern yapılar olduğunu vurgulayan Lekkas, bu durumun riski artırdığını dile getirdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com