‘Bekâra ev yok’ demenin artık cezası var: Mesajlar delil sayıldı, parayı ödedi

Bekâra ev kiralamak istemeyen bir ev sahibine yönelik "Ayrımcılık yasağını ihlal" gerekçesiyle idari para cezası kesildi. Kiracı adayı ile yapılan mesajlaşmalar delil sayıldı.

  • ü
  • 17 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), bekâr bir kişiye evini kiralık vermek istemeyen ev sahibine ayrımcılık yasağının ihlal ettiği gerekçesiyle emsâl bir adım attı. Ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varan kurum, ev sahibini 5 bin 958 lira idari para cezasına çarptırdı.

Ankara’da yaşayan B.C.H. adlı kişi, bir internet sitesinde gördüğü kiralık ev ilanı için emlâkçıyla iletişime geçti ve ön koşullarda anlaştı. Ancak, sonrasında ev sahibinin bekâra evini kiralamak istemediği yanıtını aldı. Bu durum üzerine B.C.H., ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla TİHEK’e başvurdu ve konuyu incelemesi için delil olarak emlâkçıyla yaptığı yazışmaların ekran görüntülerini sundu.

MESAJLAR DELİL SAYILDI, EV SAHİBİ CEZAYI ÖDEDİ

Görüntülerde, emlâkçının “‘Bekâr olmasın’ dedi, konuşuyoruz ev sahibi ile” şeklinde bir mesaj attığı görüldü. Ancak, iddialara karşı yazılı görüşü talep edilen emlâkçı, sadece ev sahibi ve kiracı adayını bir araya getirdiklerini, ev sahibi adına karar veremediklerini belirterek sorumluluklarının olmadığını savundu. Benzer şekilde, ev sahibi A.A.Ş. de evin kiralanması için emlâkçıyla herhangi bir sözleşme imzalamadığını ileri sürdü.

AA’nın bildirdiğine göre; TİHEK, yapılan inceleme sonucunda ev sahibine ayrımcılık yasağını ihlâl ettiği gerekçesiyle 5 bin 958 lira idari para cezası verdi. Kararda, herkesin kanunlar önünde eşit olduğu ve kanunlar tarafından belirlenen hükümlere göre ayrımcılık yapılamayacağı vurgulandı. Ev sahibinin, başvuranın medeni halinden dolayı eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağına aykırı davrandığı belirtildi.

KARAR ANAYASA VE YASALARA ATIFTA BULUNULDU

TİHEK’in kararında, herkesin kanunlar önünde eşit olduğu ve Anayasa’nın 10’uncu maddesinde, “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” hükmünün yer aldığı anlatıldı.

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nda da “Taşınır ve taşınmazların kiralanması, kira akdinin şartlarının belirlenmesi, yenilenmesi ya da sona erdirilmesi, satışı ve devri süreçlerinin hiçbirinde medeni hal temelinde ayrımcılık yapılamayacağının” düzenlendiğine işaret edildi.

Kararda, “Ev sahibi tarafından başvuranın medeni halinden dolayı 6701 sayılı Kanun kapsamında kamuya açık sunulan bir hizmetten karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağına aykırı bir muamelede bulunulduğu kanaatine varılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com