Bakan Şimşek’e kara para soruları: Kaplan neden denetlenmedi?

DEVA Partili Yeneroğlu, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüne ilişkin MASAK raporunda ortaya çıkan kara para aklama faaliyetlerini Bakan Şimşek’e sordu: "SGK kayıtlarında garson olarak kayıtlı ve 4 yılda anormal para hareketleri olan Ayhan Bora Kaplan ve şirketleri neden denetlenmedi?"

  • ü
  • 06 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün kara para aklama faaliyetleri hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yantılaması istemiyle soru önergesi verdi.

Bakan Şimşek’e “MASAK Raporu kapsamında Ayhan Bora Kaplan suç örgütü kaç şirket üzerinden kara para aklamıştır? Bu şirketler aracılığıyla aklanan toplam para miktarı ne kadardır? Bu paraların kaynakları konusunda herhangi bir tespit yapılmış mıdır? Yapılmış ise ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?” sorularını yönelten Yeneroğlu neden denetlenmediğini de sordu.

‘HALKBANK 550 MİLYONLUK KREDİ VERDİ’

MASAK raporunda, Ayhan Bora Kaplan liderliğindeki suç örgütünün mal varlığı, hesap hareketleri ve kara para aklamak için kullandığı 50 şirketin detaylı bir şekilde incelendiğine değinen Yeneroğlu, şunları kaydetti:

“Raporda, Ayhan Bora Kaplan ve yakın akrabalarına ait pek çok şirkete Halkbank tarafından en az 550 milyon TL’nin üzerinde kredi verildiği tespit edildi. Kaplan ve yakınlarının bankalardan aldıkları bu kredilerle şirketlerini büyütüp yasa dışı kazançlarını akladıkları iddiaları kamuoyuna yansımıştı. Söz konusu haberlere aynı gün içerisinde erişim engeli getirildi. Üstelik Halkbank, MASAK raporu öncesinde Ayhan Bora Kaplan veya şirketleri üzerinden kredi verildiği iddialarına yönelik yaptığı açıklamada, teminatsız kredi kullandırmadığını belirtmişti. Ancak hazırlanan MASAK raporunda bankanın bu açıklamaları yalanlandı.”

‘DETAYLARI PAYLAŞIN’

Yeneroğlu, Ayhan Bora Kaplan ve suç örgütü ile bağlantılı olarak MASAK raporuna yansıyan, Halkbank üzerinden yaşanan skandallarla ilgili “Bu konuda denetleme görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında Bakanlığınız tarafından bir inceleme başlatılmış mıdır?” diyerek konunun aydınlatılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuya ilişkin detayları kamuoyuyla paylaşması gerektiğini ifade etti. Yeneroğlu, Bakan Mehmet Şimşek’e şu soruları yöneltti:


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘KAÇ PARA AKLANDI?’

– MASAK Raporu kapsamında Ayhan Bora Kaplan suç örgütü kaç şirket üzerinden kara para aklamıştır? Bu şirketler aracılığıyla aklanan toplam para miktarı ne kadardır? Bu paraların kaynakları konusunda herhangi bir tespit yapılmış mıdır? Yapılmış ise ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

– MASAK, 2020 yılı itibariyle SGK kayıtlarında ‘garson’ olarak kayıtlı olan ve son 4 yılda anormal para hareketleri olan Ayhan Bora Kaplan ve kara para aklayan şirketleri söz konusu soruşturma öncesinde neden denetlememiştir? Bu konuda denetleme görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında Bakanlığınız tarafından bir inceleme başlatılmış mıdır?

– Halkbank tarafından suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan ve yakınlarına ait şirketlere kredi verilmiş midir? Verildiyse toplamda ne kadar kredi kullandırılmıştır? MASAK Raporunda da belirtildiği üzere teminatsız kredi kullandırılmış mıdır?

– MASAK Raporu doğrultusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Halkbank hakkında herhangi bir inceleme başlatmış mıdır? Başlatmış ise hangi sonuçlara ulaşmıştır?

– Bu suç örgütü lideri ve yakınlarına ait şirketlere başka bankalardan kredi verilmiş midir Verilmişse hangi bankalar tarafından verilmiştir? Bu kredilerin meblağları ne kadardır?

– Halkbank veya başka bankalar tarafından verilen kredilerde sorumluluğu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com