Bakan Şimşek: Son 2 ayda net rezervler 67 milyar dolar arttı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Swap hariç net rezervlerimiz, 2020 yılı mart ayından sonra ilk defa pozitife döndü. Son 2 ayda swap hariç net rezervler 67 milyar dolar arttı. Brüt rezervler ise 143,6 milyar dolara ulaştı" dedi.

  • ü
  • 07 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dış şoklara karşı dayanıklılığımız daha da artıyor” dedi.

Bakan Şimşek, rezervlerin ve makro finansal istikrarın güçlendiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Swap hariç net rezervlerimiz, 2020 yılı mart ayından sonra ilk defa pozitife döndü. Son 2 ayda swap hariç net rezervler 67 milyar dolar arttı. Brüt rezervler ise 143,6 milyar dolara ulaştı,

Rezervlerimizin daha da artırılması için yeşil dönüşüm, enerji verimliliği ve yeni sanayi politikalarıyla sürdürülebilir cari açığa ulaşılması, doğrudan yabancı yatırımları artırmaya yönelik politikalar ve sermaye benzeri dış kaynağa erişim önem arz etmektedir. Bunu da programı kararlılıkla uygulayarak başaracağız.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com