Bahar Feyzan’ın Kılıçdaroğlu’nu alevi kimliği üzerinden eleştirmesi tepki çekti

Gazeteci Bahar Feyzan'ın eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na alevi kimliği üzerinden yaptığı eleştiri tepki çekti. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, "Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştiri sınırlarını aşıp açık saldırı niteliği taşıyan suçlamalar kabul edilemez"dedi.

  • ü
  • 01 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Gazeteci Bahar Feyzan’ın eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na alevi kimliği üzerinden yaptığı eleştiri tepki çekti. Feyzan, Kılıdaroğlu’nu CHP’yi alevi olmayanın görev almadığı parti haline getirdiğini iddia etti.

Feyzan, Kılıçdaroğlu’nun “Yerel seçimlerde başarısızlık olursa oturup tartışacağız. Aday belirleme süreci daha sağlıklı olabilirdi. Bu süreçte benim fikrim sorulmadı” ifadelerini alıntılayarak X hesabından bir paylaşımda bulundu.

Feyzan, Kılıçdaroğlu’na şunları yazdı:

“Hangi sıfatla? Partiyi mezhep partisi yapamadınız hevesiniz kursağınızda mı kaldı?
Alevi olmayanın görev alamadığı CHP’den, inancına bakmaksızın görev alan CHP zorunuza mı gitti?
Türkiye siyaset tarihinin en karanlık ve en utanmaz eski genel başkanı olarak tarihe geçme utancı da size yetmiyor anlaşılan…
Türkiye’nin ve CHP’nin yakasından düşün.”

FEYZAN’A CHP’DEN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın Feyzan’a “CHP’nin tüm genel başkanları saygındır. Önceki genel başkanımız Sn Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik eleştiri sınırlarını aşıp açık saldırı niteliği taşıyan suçlamalar kabul edilemez. TR’nin kurucu partisi CHP’nin eşitlikçi ve kapsayıcı niteliği geçmişten geleceğe sürekli olacaktır” diye tepki gösterdi.

AKKİRAZ: KILIÇDAROĞLU, SAĞCI DANIŞMANLARLA ÇALIŞTI

Müzisyen ve Eski CHP Milletvekili Sabahat Akkiraz ise şunları yazdı: “Bahar hanım yazdıklarınıza bakın ve Alevi düşmanlığı yapmayın. Kemal bey asla bu konuda eleştirilemez. Kemal bey hepimizin eleştirilerine rağmen sağcı, milliyetçi, muhafazakar vekiller, belediye başkanları ve danışmanlar ile çalıştı. Kurultaydan beri Alevi düşmanlığı aralıksız körükleniyor. Ne istiyorsunuz; Alevi halkı bu seçimde evde mi otursun? Sandıklara gitmesin mi? Dost musunuz anlayamıyoruz. Yoksa başarısız olursa birileri suçu atmak için alt yapı mı oluşturuluyor. Kimse Alevi halkının Kemalistliğini, ülke sevgisini, laikliğe olan bağlılığını test etmesin. Yüzyıllardır bedel ödeyerek mücadele eden bir halkı Kemal beyin üstünden aynı seçim ve kurultay dönemindeki gibi hedef göstermek en hafif tabiriyle ayıptır. Alevilik sizin tahayyül edemeyeceğiniz kadar büyük ve korkusuzdur.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer Feyzan’ı özür dilemeye çağrıdı: “Cumhuriyet Halk Partisi ailesinin bir ferdi olarak, 7. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki böylesine yakışıksız ve mesnetsiz ifadeleri kınıyorum. Eleştiri sınırlarını aşan bu hakkaniyetsiz ve ayrımcı saldırınız için sizi özür dilemeye davet ediyorum.”

‘SÖYLEDİKLEİMİN ARKASINDAYIM’ DEDİ VE DEVAM ETTİ: ‘KILIÇDAROĞLU KENDİ PARTİSİNE KARŞI ÇALIŞIYOR’

Feyzan gelen tepiler sonrasında yaptığı açıklamada, söylediklerinin arkasında olduğuna işaret ederek, “Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili söylediklerimin tamamen arkasındayım. Maksatlı olarak “ayrımcılık” yaptığımı iddia edenler ise konuyu saptırmaya çalışanlar. Onların ise amaçları zaten seçimi kendi koltukları lehinde konsolide etmek.

Kimse kusura bakmasın. 13 seçim kaybedip hesap vermemiş üstelik de hesap sorucam diyen bir eski genel başkana saygı duymuyorum. Duymayı da düşünmüyorum. Bu milleti aldatanların sözde saygı adına normalleştirilmesine de karşıyım. Mayıs 2023 seçim gecesi CHP Genel Merkezi’ndeydim. Veri bile vermemiş, sandıklara bile sahip çıkmamış, halkı zerre umursamamış bir genel başkan kimden hangi hakla hesap soracakmış?

Ayrıca elindeki “Kayıp Belediyeler” diye gezdirdiği listeyi ise çok ayıp buluyorum. Kendi partisine karşı çalışan bir eski genel başkan mı olur? ”

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com