Babacan’dan Erdoğan’a: Nereden nereye geldiğimizi hep birlikte görüyoruz

DEVA Partisi lideri Babacan, Erdoğan'ın 2013 yılında "Biz göreve geldiğimizde faiz yüzde 47 idi" tweetini alıntılayarak, "Biz görevden ayrıldığımızda faiz 7,25 idi. Nereden nereye geldiğimizi hep birlikte görüyoruz."dedi.

  • ü
  • 21 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizi yüzde 50’ye çıkarmasıyla Erdoğan’ın 30 Nisan 2013’te attığı tweet gündeme geldi.

O dönemle başlayan faiz indirimine vurgu yapan Erdoğan, buradan kendinden önceki dönemi de eleştirerek şu tweet’i atmıştı: “Biz göreve geldiğimizde faiz oranı yüzde 47 idi. Nereden nereye geldiğimizi hep birlikte görüyoruz.”

Bugün artırılan faiz oranı (yüzde 50) Erdoğan’ın dikkat çektiği faiz oranını (yüzde 47) 3 puan geride bıraktı.

Erdoğan, 21 Nisan 2023 tarihinde yaptığı bir konuşmada, kendisi iktidarda olduğu sürece faizin yükselemeyeceğini belirterek,“Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez faiz devamlı düşecektir. Göreceksiniz enflasyon da faizle beraber düşecektir.” ifadesini kullanmıştı.

 ‘NEREDEN NEREYE GELDİĞİMİZİ GÖRÜYORUZ’

Deva Partisi lideri Ali Babacan, Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra Erdoğan’ın 2013 yılının Nisan ayında yaptığı paylaşımı alıntılayarak, “Biz görevden ayrıldığımızda faiz 7,25 idi. Nereden nereye geldiğimizi hep birlikte görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘FAİZ ARTIŞI DA BİR İŞE YARAMAYACAK’

Seçim programı kapsamıda Hatay’da bulunan Babacan, Merkez Bankası’nın faizi yükseltemesinin hukuk ve adalet olmadan hiç bir işe yaramayacağını söyledi.

Babacan, şunları söyledi:

“Merkez Bankası bugün politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkarttı. Seçimlerden önce, geçen seneki genel seçimlerden önce, Sayın Erdoğan ne demişti? ‘Ben iş başında olduğum sürece faiz artmaz, indi daha da inecek’ dememiş miydi? ‘Nas var. Faiz inecek’ dememiş miydi? Ne oldu? Seçimlerden bu yana tam dokuz kez faiz artırdı. Faizi artıran Sayın Erdoğan’ın kendisi ha. Merkez Bankası’nın haddine mi izin almadan onay almadan faiz artırmak? ‘Seçimlerden önce faiz inecek’ dedi.

‘SEÇİMDEN SONRA 9 KERE FAİZ ARTIRDI’

Seçimden sonra dokuz kere faiz artırdı. Evet, aldattı. Onun için helalinden kazanmadı. Merkez Bankası’nın faiz artışı da artık bundan sonra ekonomiyi kurtarmaz, Merkez Bankası’nın faiz artışı da bir işe yaramaz, yaramayacak. Sadece bu millete daha fazla zulüm anlamına gelecek. Çünkü TÜİK bağımsız bir şekilde, dürüst bir şekilde doğru enflasyonu açıklamadan, güven oluşturamazsınız.

‘HUKUK VE ADALET OLMADAN ENFLASYONU DÜŞÜREMEZSİNİZ’

Hukuk olmadan, adalet olmadan enflasyonu düşüremezsiniz. Hukuk olmadan, adalet olmadan ekonomiyi düzeltemezsiniz. Her gün hukuk çiğneyip, her gün adaleti çiğneyip arkasından ‘Bu ülkede ekonomiyi düzelttim’ diyemezsiniz. Olmadı, olmayacak. Dikkat edin bakın.

‘FAİZ ARTIRMADAN, VERGİ ARTIRMADAN BAŞKA NE İŞ YAPTILAR’

Tam on ay geçti, on ay. Geçen seneki seçimlerden bu yana on ay geçti. On aydır faiz artırmaktan ve vergi artırmaktan başka bir iş yaptılar mı Allah aşkına ya? Yaptıkları tek şey bu. Faiz artırırlar, vergi artırırlar. Ülkede enflasyon patladı gitti. Olan emekliye oldu, olan çiftçiye oldu. Türkiye’nin her yerinde emeklimiz feryat ediyor, ‘geçinemiyorum’ diyor. Ve üstüne bu faiz artışıyla beraber kredi kartı borcu olan esnafımız, borcu olan çiftçimiz daha ağır bir yükle de karşı karşıya kaldı. Hatay’dan, seçim otobüsümüzden bütün milletimize selamlarımı iletiyorum. Bu sıkıntılı günler bir an önce geçsin ve ‘Türkiye özgürlüğe, adalete, zenginliğe ulaşsın’ diyorum.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com