Ayşe Ateş’in Erdoğan’a hediye ettiği okların anlamı ne?

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a içinde 3 adet ok bulunan bir sadak hediye ettiğini açıkladı. Peki ok hediye etmek ne anlama geliyor?

  • ü
  • 12 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Ankara’da suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin detaylarına ilişkin açıklamasında Erdoğan’a verdiği hediyeyi anlattı. Açıklamanın ardından “Ok hediye etmek ne anlama gelir?” ve “Sadak nedir?” gibi sorular en çok arananlar arasına girdi.

Ateş yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanı’mıza içinde üç adet ok bulunan bir sadak ile Necip Fazıl Kısakürek’in ‘Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar’ isimli kitabını hediye ettim” dedi. Ateş’in bu açıklamaları sonrası ok hediye etmenin ne anlama geldiği araştırma konusu oldu.

SADAK NEDİR?

Sadak ya da okluk, ok ile yay koymaya yarayan torba. Daha çok omuzdan bir bağla sırta asılır (sırt sadağı) ya da belde kemere takılı (bel sadağı) olarak taşınır. Geleneksel olarak deri, ahşap (huş kabuğu), kürk ya da diğer doğal malzemeden yapılırken, günümüzde genelde metal ya da plastikten yapılır.

OK HEDİYE ETMEK NE ANLAMA GELİYOR?

Ateş’in hediye ettiği sadak içerisinde üç adet ok bulunuyor.

Geleneksel olarak ‘ok’a yüklenen anlamlar içerisinde ‘dostluk’ ve ’emin olma’ anlamı yer alıyor. Okun bu anlamları ile hediye edildiği biliniyor. Ok gönderilen kişinin gönderenden emin olması anlamı vardır ve dostluğun bir simgesidir.

Ok ve yayın dostluk simgesi olarak kullanılması Çin ve Bizans kaynaklarına da yansımıştır. Ayrıca sadak içinde üç ok olması da Ayşe Ateş’in eşinin öldürülmesine yönelik soruşturma ile ilgili bir gönderme yaptığı yorumlarına neden oldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com