AYM’den Sivas Katliamı davasında ‘zamanaşımı’ kararı: Yeniden görüşülecek

AYM'ye yapılan başvuruda, Sivas Katliamı’nın insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesi ve bu sebeple zamanaşımına uğramaması istenmişti.

  • ü
  • 15 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

Anayasa Mahkemesi (AYM), Sivas’taki Madımak Oteli’nde 33 aydının yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’na ilişkin yeni bir karar aldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının zamanaşımına karşı yaptığı başvuruyu değerlendiren Yüksek Mahkeme, dosyanın ek rapor hazırlandıktan sonra görüşülmesine karar verdi.

ZAMANAŞIMI İTİRAZINA YANIT

DHA’nın aktardığına göre; Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde öldürülenlerin yakınlarının bireysel başvurusunda, zamanaşımı itirazlarıyla ilgili ek rapor alınmasına karar verdi.

DAVA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Madımak Katliamı davasında zaman aşımı kararı. 33 yazar, ozan ve düşünürün yaşamını yitirdiği dava düşürüldüMadımak Katliamı davasında zaman aşımı kararı. 33 yazar, ozan ve düşünürün yaşamını yitirdiği dava düşürüldü.

YAŞAMINI YİTİRENLERİN YAKINLARI PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin yakınları, 2014’te Yüksek Mahkemeye bireysel başvuruda bulunarak, yargısal sürecin etkili bir biçimde yürütülmemesi nedeniyle yaşam hakkının ve toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarının ihlal edildiğini savundu.

Başvuruda, Sivas Katliamı’nın insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesi ve bu sebeple zamanaşımına uğramaması istendi.

EK RAPOR KARARI

Başvuruyu bugünkü Genel Kurul gündeminde ele alan Anayasa Mahkemesi heyeti, zamanaşımına karşı yapılan itirazlarla ilgili ek rapor alınmasına karar verdi.

Başvuru, ek rapor hazırlandıktan sonra Yüksek Mahkemece yeniden gündeme alınacak.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com