AYM’den ‘sendikal hakkı ihlal’ kararı

Anayasa Mahkemesi, Nakliyat-İş Sendikası'nın başvurusu üzerine, Anayasa’nın 51’inci maddesi ile güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

  • ü
  • 13 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu Taşımacılığı İşçileri Sendikası (Nakliyat-İş) işyerinde toplu iş sözleşmesi (TİS) yapmak için yeterli sayıya ulaştığını belirterek yetki tespiti talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu.

Bakanlık, gerekli çoğunluğun sağlanamadığını tespit ederek olumsuz yetki tespitinde bulundu. Bunun üzerine Nakliyat-İş, İstanbul İş Mahkemesi’nde itiraz davası açtı.

Dava süreci boyunca mahkemeler arasında geçen süre, sendikanın haklarını kullanmasını engelledi. Yetki tespiti talebinde bulunulan 2016 yılından bu yana geçen yaklaşık sekiz senelik süre boyunca Sendikanın dava konusu işyerindeki işçileri temsil etme, işçi ve işveren arasında bir köprü oluşturma, gerektiğinde işvereni işçilerle ilgili konularda ikna etme, işçi sayısını artırarak sosyal ve finansal kaynaklarını güçlendirme gibi haklarından yoksun bırakıldığı tespit edildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘ÖNEMLİ BİR ADIM’

Öte yandan Anayasa Mahkemesi bu davaların makul sürede sonuçlandırılmamasının sistematik olarak devam ettiğini ve bu durumun yapısal bir soruna yol açtığını tespit etti. Yetki tespitine itiraz davalarının derece mahkemeleri önünde makul sürede sonuçlandırılamamasına ilişkin sistematik bir yapısal sorunun varlığına işaret eden benzeri yeni ihlallerin önlenmesi için hâlihazırda işleyen mevcut sistemin yeniden ele alınması gerektiği değerlendirildi.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı, sendikal hakların korunması ve yargı süreçlerinin hızlandırılması konularında önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com