Ayhan Bora Kaplan dosyasında köstebek skandalı: Bir polis memuru görevden alındı

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında görevli bir polis memurunun dosyadaki bilgileri Kaplan'ın avukatlarına aktardığı gerekçesiyle görevden alındı.

  • ü
  • 29 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olduğu iddia edilen ve suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan dosyasında avukata bilgi sızdırdığı iddia edilen bir polis görevden alındı. Bu polis memurunun yeni elde edilen bilgilerin sildiği, yok etmeye çalıştığı ve soruşturmayı etkisiz hale getirmeye çalıştığı tespit edildi.

Bu noktada dikkat çekici durum; polisin yeni elde edilecek taze verileri silmesi, yok etmesi, soruşturmayı etkisiz hale getirmeye çalışması.

T24’ten Tolga Şardan’ın haberine göre, geçtiğimiz günlerde soruşturmayı yürüten Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde önemli bir gelişme yaşandı.

Tolga Şardan, köstebek polisin görevden el çektirliğini belirterek, yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Ayhan Bora Kaplan’la ilgili dosyada görev alan –adı şimdilik bende– bir polis memuruna görevden el çektirildi. Görevden el çektirmenin gerekçesi ise; dosyayla ilgili maddi menfaat karşılığında Kaplan’ın vekaletine sahip avukata bilgi sızdırma iddiası. Tipik bir “köstebek” durumu.

Detayına gireyim. Kaplan’la ilgili soruşturma sırasında epeyce yüklü biçimde dijital veriye savcılık talimatıyla el konuldu. Söz konusu verilerin incelenmesi amacıyla yine Ankara Emniyeti bünyesindeki Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nden uzman polisler geçici olarak soruşturma katıldı.

Tüm dijital veriler bu ekibe teslim edildi. İncelenmesi, yeni bilgilere ve belgelere ulaşılması, geçmişteki olaylar ve iddiaları destekleyici bulguların ortaya çıkarılması amacıyla hummalı bir çalışma başlatıldı. Burada önemli olan, henüz tespit edilemeyen olası yeni iddialara yönelik taze veriler.

‘YENİ VERİLERİ YOK ETMEYE ÇALIŞMIŞ’

İşte siber suçlar uzmanı ekipteki polisin Kaplan’ın vekaletine sahip bir avukatla -ki avukatın adı da ben de mevcut- temasta olduğu iddiası gündeme geldi. İlk araştırma sonucunda hakkında iddia bulunan polisin az önce sözünü ettiğim grup içinde yer alan Ankara’nın “tanınmış” avukata bilgi sızdırdığı iddia edildi. Bu noktada dikkat çekici durum; polisin yeni elde edilecek taze verileri silmesi, yok etmesi, soruşturmayı etkisiz hale getirmeye çalışması.

Meslektaşlarının, köstebeklik yaptığını ortaya çıkardığı siber suçlar uzmanı polise dosyadan el çektirildi. Eski şubesine geri gönderildi. Aldığım bilgiye göre, söz konusu polisle ilgili araştırma devam ediyor. Bakalım daha başka neler çıkacak yakın zamanda?”

 

 

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com