Can Atalay için ‘ihlal’ kararı vermişti: AYM’nin yeni Başkanı Kadir Özkaya oldu

Anayasa Mahkemesi Başkanlığına 4 yıllığına Kadir Özkaya seçildi. Özkaya, 15 üyeden 9'unun oyunu aldı.

  • ü
  • 21 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

Anayasa Mahkemesi’nin yeni başkanı belli oldu. Görev süresi 20 Nisan’da dolacak olan Zühtü Arslan’ın yerine AYM Başkanlığı’na Kadir Özkaya seçildi.

Buna göre AYM Başkanlığı’na Kadir Özkaya seçildi. Özkaya, Genel Kurul’da 15 üyeden 9’unun oyunu aldı. Yusuf Şevki Hakyemez ise 6 oy aldı.

Kadir Özkaya, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilmesine rağmen serbest bırakılmayan Gezi Davası tutuklusu Can Atalay’ın bireysel başvurusunda, ‘ihlal’ yönünde görüş bildirmişti.

ERDOĞAN’IN ATADIĞI ÜYELERDEN İLK BAŞKAN ÇIKTI

Kadir Özkaya, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın atadığı üyelerden seçilen ilk Anayasa Mahkemesi başkanı oldu. Özkaya, mevcut başkan Zühtü Arslan’ın çizgisinde ‘ılımlı’ bir üye olarak biliniyor.

KADİR ÖZKAYA KİMDİR?

1963 yılında Tarsus’ta doğdu. Bandırma Ortaokulunun ardından Tapu Kadastro Meslek Lisesini bitirmiş, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında mezun oldu.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde memurluk, Tarım Kredi Kooperatiflerinde kontrolörlük görevlerinde bulundu. 4/2/1991 tarihinde başladığı idari yargı hâkimlik stajını tamamladıktan sonra 13/5/1993 tarihinde Danıştay tetkik hâkimliğine atandı. 2004 yılı Kasım ayına kadar bu görevini sürdürdü. 21/10/2005 tarihinde ise Kasım 2004’te geçici olarak görevlendirildiği Anayasa Mahkemesi raportörlüğü görevine atandı. Bu görevi yürütmekte iken 2011 yılında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine; 18/12/2014 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş ve 22/12/2014 tarihinde göreve başladı.

2002 yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Kamu Yönetimi Uzmanlık Programı’nı Yerel Yönetimlerinin Seçilmiş Organlarının Organlık Niteliklerini Yitirmeleri konulu tezi ile bitirdi. Açıklamalı İçtihatlı İdari Yargılama Usulü Kanunu ve Belediye Başkanları Meclis Üyeleri ve Muhtarların Soruşturulmaları Yargılanmaları ve Düşürülmeleri isimli ortak çalışma ürünü iki kitabı bulunuyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 12/3/2020 ve 5/3/2024 tarihlerinde yapılan toplantıda iki kez Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçildi. Seçildiği başkanvekilliği ve İkinci Bölüm başkanlığı görevini 4/4/2020 tarihinden itibaren yürütüyor.

Özkaya, 12 Mart 2020’de yapılan seçimlerde de yaş haddinden emekliye ayrılan Recep Kömürcü’nün yerine Anayasa Mahkemesi Başkanvekilliğine seçilmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com