AKP’li Fatma Betül Sayan, İBB’den aldığı bursla ilgili haberlere erişim yasağı getirtti

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan, İBB'den usulsüz olarak aldığı bursla ilgili haberlere erişim yasağı getirtti. İmamoğlu göreve geldiğinde Sayan’a İBB’den toplamda 85 bin 791 dolar ödeme yapıldığını duyurmuştu.

  • ü
  • 11 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) aldığı bursla ilgili haberlere erişim yasağı getirtti. Ekrem İmamoğlu göreve geldiğinde Sayan’a İBB’den toplamda 85 bin 791 dolar ödeme yapıldığını duyurmuştu.

İmamoğlu, göreve gelir gelmez AKP İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya‘nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı usulsüz burslar için belediye yönetimini harekete geçirmişti. İBB Teftiş Kurulu, Kaya’ya AKP döneminde ödenen 85 bin Dolar ve 20 bin TL’nin tazmini için savcılığa başvurdu.

TEFTİŞ KURULU RAPOR HAZIRLADI

İBB’den yurtdışı eğitimi için bursa alan 38 kişinin dosyası incelenmiş ve Teftiş Kurulu Başkanı Abbas Yaşar’ın imzasıyla, 30 Kasım 2021 tarih ve İBB-296/11 sayılı rapor hazırlanmıştı.

‘BOYACI’ SOYADIYLA BURS ALDI

Raporda, o dönemki soyadıyla “Fatma Betül Sayan Boyacı” ile ilgili şu ifadeler kullanıldığı ortaya çıkmıştı:

“Sayan Kaya, 14 Kasım 2008 tarihinde, İSBAK AŞ’de Elektrik/Elektronik Mühendisi olarak işe alındı. O tarihte, ABD’nin New York şehrinde bulunan NYU-Polytechnic Üniversitesi’nde yüksek lisans için kabul almıştı. Şirkette işe alındığı gün olan 14 Kasım 2008 tarihinde, İBB şirketinden talep ettiği burs uygun görüldü, yurtdışı eğitim bursu sözleşmesi imzalandı. Sayan Kaya, eğitimi devam ederken 1 Nisan 2010 tarihinde, İSBAK AŞ Genel Müdürlüğü’ne başvurarak “özel nedenlerden dolayı” ücretsiz izin talep etti. 1 Nisan-21 Mayıs 2010 arası özel izin verildi. İSBAK AŞ’ye 21 Mayıs 2010 tarihinde verdiği dilekçesinde, “yaşadığı güçlükler ve sağlık sorunları nedeniyle” eğitimini devam ettiremez duruma geldiğini söyledi. Bu durumda, 14 Kasım 2008 tarihli sözleşme hükümlerinin uygulanması gerekiyordu. Ancak 21 Mayıs 2010 tarihinde 9 maddeden oluşan ek sözleşme yapıldı. İş akdi sözleşmesi bir yıl süreyle askıya alındı. Ek sözleşme ile de yurtdışı eğitim sözleşmesinin süresi de bir yıl uzatıldı.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com