AKP’li belediye, zabıta memurluğu mülakat sorularını önceden dağıtmış

Gazeteci İsmail Saymaz, AKP’li Niğde Belediyesi’nde zabıta komiserliği görevde yükselme sınavında, mülakat sorularının önceden dağıtıldığını yazdı.

  • ü
  • 25 Mart 2024
  • ü
  • Gündem

AKP’li Niğde Belediyesi’nin, zabıta komiserliği görevde yükselme sınavı için yapılan mülakat sorularını, belirli isimlere önceden dağıttığı ortaya çıktı.

ÖSYM, 8 Ekim 2023 tarihinde zabıta komiserliği görevde yükselme sınavı düzenledi. Sınavda başarılı olan ve vekaleten görevli 10 zabıta, Niğde Belediyesi’nin mülakatına girdi. 1 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilen mülakatta, adaylara 6 soru yöneltildi. Sonuçlar ise 9 Şubat’ta ilan edildi. Mülakat sorularının ise, önceden dağıtıldığını bir zabıta memuru ortaya çıkardı.

BELEDİYE ÖRTBAS ETTİ

Niğde Belediyesi, skandalın ardından sınavı iptal etti ancak Niğde Valiliği , belediyedeki skandala ilişkin yetkililer hakkında soruşturma izni vermeyerek olayı örtbas etti.

Gazeteci İsmail Saymaz, Niğde Belediyesi’nde zabıta komiserliği mülakatı sorularının önceden nasıl dağıtıldığını şu şekilde anlattı:

Yazılı sınavda 72.5 puan alıp barajı geçen S.S., o gün sonuçlar açıklanmadan önce E.Ö.’nün odasına girdi.

Zabıta E.Ö. de sınava katılmıştı. S.S., açık olan bilgisayardan çıktı alırken, masaüstünde ‘Görevde Yükselme Sınavı Sonucu Zabıta Amirliğini Kazanan Elemanlara Ait Komisyonca Hazırlanan Sözlü Sınav Soruları’ başlıklı word belgesini gördü. S.S., dosyayı açıp cep telefonuyla kaydetti.

MÜLAKATTAN BİR HAFTA ÖNCE BİLGİSAYARA KAYDEDİLMİŞ

Ardından flaş belleğe yükledi. Bu belgenin mülakattan bir hafta önce bilgisayara kaydedildiği anlaşılıyor.

S.S., ifadesinde, şöyle diyor:

“Aynı gün saat 17.22’de zabıta WhatsApp grubunda mülakatın sonuçları açıklandı. Sözlü sınavıma 60 verildi. Aynı evrakta, bir zabıta arkadaşımızın yazılısı baraj puanı olan 60’ı geçemezken, sözlüde benden daha yüksek verildiğini gördüm. Mülakatın soru ve cevapları dağıtılmıştır.”

‘SEÇİMDE REZİL OLMAYALIM’

S.S., sonuç açıklandıktan sonra Zabıta Müdürü F.K.’yi tutanak tutmak için çağırdı. Saat 21’de odaya girdiklerinde belgenin silindiğini gördüler. S.S., “Kasayı söküp suç duyurusunda bulunalım” dedi.

F.K., “Seçim zamanı rezil olmayalım” diyerek, kasayı vermedi. Kamera kayıtları incelendiğinde, iki personelin panik halde Zabıta Müdürlüğü’ne giriş yaptığı görüldü.

VALİLİK DE KAPATTI

Niğde Belediyesi, şeffaflık ilkesi adına sınavı iptal etti. Ancak Niğde Valiliği, soruşturma izni vermedi.

Kararda, soru ve cevapların mülakat yapıldıktan sonra verildiği ileri sürüldü. Sonuçlar açıklanmadan önce paylaşılmasında engel olmadığı ifade edildi.

Word belgesinin E.Ö.’nün bilgisayarında bulunmadığı iddia edildi. Oysa ki… Kamera kayıtlarına bakılabilirdi; bakılmadı. Dosyanın yüklendiği flaş bellek incelenebilirdi; incelenmedi. Belediyenin sınavı iptal etme gereği duyduğu bu skandal valilik tarafından örtbas edildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com