AKP, İstanbul’da 4 ilçeyi bıçak sırtı görüyor: ‘Üsküdar giderek Kadıköy’leşiyor’

Yerel seçimin odak noktasını oluşturan İstanbul seçimi, AKP'de ciddi şekilde analiz ediliyor. İstanbul'un 4 ilçesinde durumun "bıçak sırtı" olduğu belirtilirken, Üsküdar için yapılan yorum ise şaşırtttı. AKP'lilere göre "Üsküdar giderek Kadıköy'leşiyor."

  • ü
  • 23 Şubat 2024
  • ü
  • Gündem

AKP’de yapılan araştırmalarda İstanbul’da yerel seçim yarışının kafa kafaya olduğu belirtildi. Üsküdar, Sancaktepe, Çekmeköy ve Beyoğlu’nda bıçak sırtı bir yarış olabileceği değerlendirilirken, “Üsküdar giderek Kadıköy’leşiyor” yorumu yapıldı.

Yaklaşan yerel seçimler nedeniyle siyasi partiler sahadaki durumu analiz etmek için üst üste kamuoyu yoklaması yaptırmaya başladı.

AKP’de de özellikle CHP’nin yönettiği İstanbul konusunda yaptırılan anketler masaya yatırıldı, adayların performansı ve atılacak yeni adımlar değerlendirildi.

İSTANBUL’DA DURUM KAFA KAFAYA GÖRÜLÜYOR

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre, İstanbul’da AKP ve CHP arasında halen kafa kafaya bir durum var.

DEM Parti ve Yeniden Refah Partisi adaylarının alacağı oy, İstanbul’daki seçim sonuçlarını doğrudan etkileyecek. AKP’de anketler üzerinden yapılan değerlendirmelere göre, DEM Parti yüzde 4’ün üzerinde oy alırsa Ekrem İmamoğlu, Yeniden Refah Partisi yüzde 3,5-4 oy alırsa Murat Kurum’un seçilmesi zorlaşıyor. AKP’nin anketlerinde iki aday arasındaki oy farkının bindelik dilimlerde olduğu ifade ediliyor.

4 İLÇEDE BIÇAK SIRTI YARIŞ

AKP’de İstanbul’un ilçeleri üzerinden de bir analiz yapıldı. Küçükçekmece’nin AKP’nin adayı Aziz Yeniay’la birlikte CHP’den geri alınacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ancak Üsküdar, Sancaktepe, Çekmeköy ve Beyoğlu’nda bıçak sırtı bir yarış olabileceği belirtiliyor. AKP’de bu değerlendirmeler ‘Beyoğlu, Sancaktepe ve Çekmeköy’de YRP’nin oyları bölme ihtimali, Üsküdar’da ise seçmen yapısının değişmesine’ dayanılarak yapılıyor.

‘ÜSKÜDAR GİDEREK KADIKÖY’LEŞİYOR’

AKP kaynaklarının Üsküdar ile ilgili analizi de dikkati çekti. Değerlendirmede şunlar kaydedildi:

“Üsküdar’da özellikle son yıllarda yeni yapılan lüks site ve villa gibi yerleşim yerleri nedeniyle, seçmen yapısı da hızla değişti. Üsküdar giderek Kadıköy’leşiyor. 2019 seçimlerinde, AK Parti’nin adayı ile CHP arasında, AK Parti lehine 3 puanlık bir fark vardı. Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Üsküdar’da Kılıçdaroğlu yarışı Erdoğan’ın önünde tamamladı. Aradaki fark 4 puandan fazla oldu.

Son milletvekili seçimlerinde AK Parti, CHP’den 3-3,5 puan fazla oy aldı. 2018 seçimlerinde bu fark 12 puanın üzerindeydi. Bu sonuçlar bize Üsküdar’daki seçmen yapısının da hızla değiştiğini ve CHP seçmen tabanının arttığını gösteriyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com