Akbelen Davası 13 Haziran’da: İkizköylüler dayanışmaya çağırıyor

İkizköylüler, Akbelen Ormanı'nın kesim izninin uzatılmasına karşı açtıkları davanın 13 Haziran'da görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı. Akbelen Ormanı için 5 yıldır mücadele verdiklerini hatırlatan İkizköy Muhtarı Nejla Işık, "Herkesi bu sesi yükseltmeye çağırıyoruz" dedi.

  • ü
  • 11 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Muğla Milas’ta İkizköy sakinlerinin Akbelen Ormanı’nın kesim izninin uzatılmasına karşı açtıkları iptal davası 13 Hazirna’da Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Çektiği videoyla sesini duyurmaya çalışan İkizköy Muhtarı Nejla Işık, Akbelen için 5 yıldır mücadele ettiklerini hatırlattı, duruşmaya katılım çağrısı yaptı. 24 Temmuz 2023’te tüm direnişe rağmen Akbelen Ormanı’nın kesildiğini anımsatan Işık, eylemler sürecinde kendilerine uygulanan baskıları hatırlatarak buna rağmen mücadeleyi bırakmadıklarını söyledi.

‘HERKESİ BU SESİ YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Şimdi ise bu mücadelenin davasının görüleceğini belirten Işık, herkesi dayanışmaya çağırarak: “Şu an Akbelen oyuluyor, dinamitler patlatılıyor, su kaynaklarımız yok oluyor, zeytinliklerimiz, hayvanlarımız, sebzelerimiz tozun içinde. Buna rağmen bu köyden gitmemek için inat ediyoruz. Herkesi bu sesi yükseltmeye 13 Haziran’da Muğla 1’inci İdare Mahkemesi önüne bekliyoruz” dedi.

ORMAN KESİM İZNİ 28 ARALIK 2021’DE BİTTİ

MA’nın haberine göre; davanın avukatlarından İpek Sarıca ise orman kesim izninin 28 Aralık 2021’de bittiğini hatırlattı. Yürütmeyi durdurma iptal edilmesi kararlarının yapılacak işlemin geriye dönük zararlarını önlemek için alındığını kaydeden Sarıca, şunları söyledi:


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘KESİM İZNİNİ UZATARAK EKO-KIRIM SUÇU İŞLEDİLER’ 

“İznin bitiş tarihinden önce Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekiyor. Fakat bu izin ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı varken, şirket kesim için başvuru yapmış. Müdürlük ise başvuruyu alıyor ve işlem yapmadan askıda bekletiyor. Başvuru konusu hukuksuz bir işlem ve bu işleme dayanarak kesim iznini uzatma kararı veriliyor. O kararla Akbelen Ormanı katledildi ve eko-kırım suçu işlendi. Duruşmada bu iznin iptal edilmesini isteyeceğiz. Doğaya, geleceğe ne kadar saygı duyulduğu bu duruşmada belli olacak. Bu hukuksuzluğa karşı hep birlikte olmak gerekiyor.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com