Abdi İpekçi suikastı sanığı Yalçın Özbey İstanbul’da öldü

Gazeteci Abdi İpekçi ve Papa 2.Paul cinayetlerinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey, İstanbul'da öldü.

  • ü
  • 24 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin 1 Şubat 1979’da evinin bulunduğu sokakta uğradığı suikastte adı geçen Yalçın Özbey, hayatını kaybetti. İpekçi cinayetine karıştığı belirlenen isimlerden Yalçın Özbey, bir dönem yurtdışına kaçmış, 2006’da Belçika’da işlediği suçlarla ilgili olarak tutuklanmıştı. Ancak Türkiye’deki dosyası 2010’da zamanaşımına girmişti.

Cinayetin ardından yakalanan Mehmet Ali Ağca, verdiği ifadesinde Abdi İpekçi’ye 5-6 el ateş ettiğini söyledi. Ancak olay yerinde ise 9 adet boş kovan bulunmuştu. Bu durumda suikastte ikinci bir kişinin olduğu iddia edildi. İlk iddialara göre, Oral Çelik ile Mehmet Şener suikastı beraber tasarlamış, Mehmet Ali Ağca da tetikçi olarak sonradan aralarına katılmıştı. Öte yandan Ağca cezaevindeyken Abdi İpekçi’yi Yalçın Özbey’in öldürdüğünü söyledi. Özbey ise 1983 yılında Almanya’da işlettiği lokalde gözaltına alındı ve 2 ay sonra salıverildi.

PAPA SUİKASTİNDE DE İSMİ GEÇTİ

Abdi İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey uzun yıllar Belçika’da yaşadı. İpekçi Cinayeti sonrası cezaevinden kaçırılan Ağca,13 Mayıs 1981’de Papa 2. Jean Paul’e yönelik suikast girişiminde bulundu. İpekçi cinayetinde adı geçen Özbey’in Papa 2. Paul’e yapılan saldırı sırasında Vatikan’da olduğu öne sürülmüştü.

Özbey 2009 yılında sessizce Türkiye’ye geldi ve memleketi Malatya’da 99 yaşındaki babasını ve annesini ziyaret etmişti.

İPEKÇİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ İÇİN “KADER” DEDİ

Özbey Hürriyet Gazetesi Muhabiri Faruk Zabçı’ye verdiği röportajda Abdi İpekçi cinayetine katılmadığı ifade ederek, “Abdi İpekçi’yi sen mi vurdun?” sorusuna karşılık “Bana hep bu saçma soruyu soruyorlar ve soracaklar. O dönemde sağ-sol ayırımı yapmadan bir vatan uğruna binlerce insan yaşamını yitirdi. Akademisyenden öğrencisine kadar çok kişi katledildi. Neden ve niçin? 30 senedir bu konuya değinilmedi.

Abdi İpekçi medyanın değerli bir mensubu olabilir, can candır. Neden tek taraflı değerlendirme yapılıyor? Abdi İpekçi bir kader kurbanı. Ona suikast sıradan bir eylemdi. O zamanlar Ülkücü yazarlar da öldürülüyordu. Abdi İpekçi cinayetinin neden bu kadar büyütüldüğünü anlamıyorum. O, takdir ettiğim bir sosyal demokrattı” diyerek öldürülmesinin bir kader olduğunu söylemişti.

Aynı röportajda Yalçın Özbey, ”Daha önce ülkeme gitmediğime pişmanım. Türkiye’de suçlansam da cezama razıydım. Dönmememin birçok etkenleri var. Bu etkenlerden biri o dönemdeki eski Ülkücü arkadaşlarımın mağdur edilerek işkenceye tabi tutulup senelerce yatmalarına sebep olan askeri yönetimden çekinmem. 30 yıl kendimi sürgünde hissettim. Ne acı ki vatanıma dönmek istedim dönemedim. Bunda da medyanın büyük payı var” iddiasında bulunmuştu.

HASTANEDE ÖLDÜ

Superhaber.com’dan Mevlüt Yüksel’in haberine göre, Abdi İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Yalçın Özbey’in tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi. Uzun yıllar Belçika’da yaşayan Yalçın Özbey’in 2009 yılında olduğu gibi bundan bir süre önce yine sessizce İstanbul’a gelerek hastanede tedavi gördüğü ifade edildi. Arnavutköy Devlet Hastanesi’nde 69 yaşında yaşadığı sırları ile ölen Özbey’in, 24 Haziran Pazartesi günü İstanbul’da toprağa verileceği öğrenildi. Özbey’in cenazesi Taşoluk Mezarlığı’nda defnedilecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com