AB’den gençlere bedava tren yolculuğu: Türkler de başvuru yapabilir

Avrupa Birliği Komisyonu "DiscoverEU" (AB'yi Keşfet) programı kapsamında 18 yaşını bitirmiş gençlere on binlerce tren bileti hediye edileceğini duyurdu. Programa Türkiye'den de başvuru yapılabiliyor.

  • ü
  • 17 Nisan 2024
  • ü
  • Gündem

İtalya’nın kuzeyinde Lombardiya’da Tiranodan başlayıp St Moritze vardığınızı, Alpler’de büyülü bir manzarayla kırmızı bir trenle seyahat ettiğinizi hayal edin. Bütün bunlar hayal değil, 2008den beri UNESCO Dünya Mirasının bir parçası. ..Bernina Kırmızı Treninin başlangıç ​​noktası, İsviçre sınırındaki Valtellinanın ortasında yer alan bir kasaba olan Tirano. Deniz seviyesinden 492 metre yükseklikte yer alan Tirano’da başlayan bu seayahat, Frenk Üzümü ve ahududu gibi küçük meyvelerin yetiştirilmesiyle tanınan küçük bir köy olan İsviçre’nin Campascio köyü ile devam ediyor. Rotanın üçüncü etabı, Berninanın Kırmızı Treninin simgesi olan 780 metredeki Brusio. Seyahat, birçok çiftliğin bulunduğu 965 metrelik Le Prese bölgesi ile devam ediyor. Daha yükseğe çıktığınızda, 1014 metre yükseklikte, on dokuzuncu yüzyıldan kalma binalar ve uçsuz bucaksız yeşil çayırlarla karakterize edilen, İtalyan dili ve kültürünün yaşadığı bir köy olan Poschiavo ile karşılaşıyorsunuz. Seyahatte, Cavaglia, Alp Grum, Poschiavo Gölü, Bernina Geçiti, Engadina, Diavolezza, Morteratsch, Aratsch ile devam ediyor ve St Moritz’de son buluyor. Dünyanın en güzel tren yolculukları’ listesinin değişmez isimlerinden olan bu yolculukta, yol boyunca 196 köprü ve 55 tünelden geçiyorsunuz. Kelimelerle anlatılmayacak güzellikte manzaraları, Bernina Express’in özel tasarımlı panoramik camlı vagonlarından seyredebiliyorsunuz. Trenin arka vagonları genellikle daha fazla tercih ediliyor çünkü bu şekilde kıvrılarak ilerleyen trenin mükemmel karelerini yakalayabiliyorsunuz. (Credit Image: © Marta Carenzi/Mondadori Portfolio via ZUMA Press)

AB Komisyonu 18 yaşını bitirmiş 35 binden fazla gence ücretsiz tren bileti hediye ediyor. Türkiye’den gençlerin de bedava bilet kotası bulunuyor. Türkler geçen yıl başvurularda başı çekmişti.

Avrupa Birliği Komisyonu “DiscoverEU” (AB’yi Keşfet) programı kapsamında 18 yaşını bitirmiş gençlere on binlerce tren bileti hediye edileceğini duyurdu. Brüksel’den yapılan açıklamada gençlere sunulacak tren biletlerinin sayısı 35 bin 500 olarak açıklandı. Bu biletlerden birini kazanmak için gençlerin 1 Temmuz 2005 ile 30 Haziran 2006 tarihleri arasında doğmuş ve Avrupa Birliği hakkında 5 soru ve bunlara ilave tamamlayıcı bir sorudan oluşan testi geçmiş olması gerekiyor.

Bilet kazanan gençler 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 tarihleri arasında 30 gün süreyle Avrupa içinde seyahat edebilecek. Yarışmaya Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye’den de başvuruda bulunulabilecek. Engelli ya da sağlık sorunları olan gençler seyahat sırasında destek alabilecek.

TÜRKİYE’YE BİN 476 KİŞİLİK KOTA

Başvurularda her ülkeye belli bir kota ayrıldı. Türkiye’ye ayrılan kota sayısı bin 476 oldu. En fazla kota 6 bin 104 ile Almanya’nın olurken Fransa’ya 4 bin 946, İtalya’ya 4 bin 364, İspanya’ya 3 bin 476 kişilik kota ayrıldı. En az kota ayrılan ülkeler ise 16 kişiyle Kuzey Makedonya, 17 kişiyle Lihtenştayn ve 18 kişiyle Sırbistan. Avrupa Gençlik Portalından yapılan açıklamada, “Önceki başvuru dönemlerinden herhangi biri altında DiscoverEU seyahat kartı için seçilen gençler yeni bir başvuruda bulunma hakkına sahip değildir. Bu, teslim aşamasında tespit edilecektir” denildi.

Türkiye’den gençler geçen yıl programa büyük ilgi göstermiş, Türkiye’ye ayrılan kota bin 467 olmasına rağmen Türkiye’den 21 binin üstünde başvuru gerçekleşmişti.

“AB’yi Keşfet” girişimi 18 yaşını dolduran Avrupa Birliği vatandaşlarına bir Interrail bileti hediye etme ve böylece Avrupa kıtasını tanıma fırsatı sunma amacıyla 2018 yılında başlatıldı. AB Komisyonunun verilerine göre şimdiye kadar 1 milyondan fazla genç 284 bin bileti kazanmak için başvuruda bulundu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com