89 yaşındaki Dilşah Özgen’e hapis cezası

Oğlunun mezarının bulunduğu kabristana konteynır alan 89 yaşırdaki Dilşah Özgen'e örgüte yardım ettiği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Özgen'in aldığı konteynırlar ise askerler tarafından 2016 yılında imha edildi.

89 yaşındaki Dilşah Özgen’in oğlunun mezarının bulunduğu kabristanda vatandaşların kullanması için aldığı konteynerler örgüte destek olarak kabul edildi ve 2 yıl 1 hapis cezasına çarptırıldı.

Özgen, Batman’ın Sason ilçesinde 1999’da yaşanan bir çatışmada hayatını kaybeden oğlu Ferdi Özgen’in gömülü bulunduğu  Diyarbakır’ın Lice ilçesi Yolçatı köyündeki mezarlığa, gelenlerin dinlenmeleri, abdest alıp namaz kılabilmeleri için dört adet konteyner aldı. 2016 yılında konteynerler askerler tarafından kaldırıldı ve Özgen’e örgüte üye olamak ve yardım suçlamasıya dava açıldı.

Dilşah Özgen ile konteynerleri satan, nakleden ve montajını yapan 7 kişi hakkında “Örgüte üye olmak” ve “Örgüte yardım etmek” suçlamasıyla 2016’da açılan dava, 8 yıl sonra sonuçlandı. Davanın karar duruşması Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mütalaaya karşı savunma yapan Dilşah Özgen’in avukatı Ferhat Kılıç, müvekkilinin oğlunun kabrinin de bulunduğu mezarlığa gelenlerin namaz kılması, dinlenmesi için konteyner aldığını belirterek beraatını istedi. Konteynerleri satan, nakleden ve montajını yapan diğer sanıkların avukatları ise, müvekkillerinin konteynerleri kimin aldığı ve ne amaçla kullanılacağını bilmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, konteyner üretici firması E.A. ve çırağı İ.E. hakkında beraat karar verirken, Özgen ve diğerleri hakkında “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezaları verdi.

EŞİ İKİ ÇOCUĞUNU YİTİRDİ

Mezarlığına gönderilen konteynerlerle ilgi yürütülen soruşturma kapsamında 6 çocuk annesi Dilşah Özgen, 12 Ağustos 2016’da gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Özgen’in oğlu Mefahir Özgen, 1992’de İstanbul’da polisler tarafından yaralı olarak yakalandı. Narkoz verilmeden ameliyat edilen Özgen, üç ay sonra hayatını kaybetti.

Özgen’in eşi Fikri Özgen ise 27 Şubat 1997’de Çankırı Cezaevi’ndeki oğlunu ziyaretten Amed’e dönerken kaçırılarak kaybedildi. Ailesinin bütün girişimlerine rağmen bir daha kendisinden haber alınamadı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Özgen’in zorla kaybettirilmesiyle ilgili ailenin açtığı davada Türkiye’ye tazminata mahkum etti.

Ailenin diğer çocuğu Ferdi Özgen ise 1999’da Batman’ın Sason ilçesinde yaşanan bir çatışmada hayatını kaybetti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com