72 kişinin öldüğü İsias Otel Davası: ‘Adalet arıyoruz’

Adıyaman'da 6 Şubat depremlerinde yıkılan, 72 kişinin hayatını kaybettiği İsias Otel'e ilişkin davanın 3'ncü duruşması bugün görüldü. Dava için Adıyaman'a gelen KKTC Başbakanı Üstel, adalet yerine gelene kadar davanın takipçisi olacaklarını söyledi. Bir sonraki duruşma 22 Ekim'de görülecek.

  • ü
  • 12 Haziran 2024
  • ü
  • Gündem

6 Şubat depremlerinde 72 kişinin yaşamını yitirdiği ve 3’ü tutuklu 11 şüphelinin yargılandığı İsias Otel’e ilişkin davanın üçüncü duruşması bugün görüldü ve bir sonraki duruşma 22 Ekim 2024’e ertelendi.

Adıyaman 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma için depremde ölenlerin yakınları adliyeye geldi. Duruşma öncesi gazetecilere açıklama yapan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, 72 kişinin yaşamını yitirdiği olayın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Duruşmayı izlemeye gelen KKTC Başbakanı Ünal Üstel ise ‘Türkiye Cumhuriyet’inin adaletine güvendiklerini’ belirtti. Hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Üstel, şöyle konuştu:

KKTC BAŞBAKANI: ADIYAMAN’DA ADALET ARIYORUZ

“Bu felakette biz de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak şampiyon meleklerimizi, çocuklarımızı, evlatlarımızı kaybettik. Acımız çok büyük ve bugün Adıyaman’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak hükümeti, muhalefet, parti başkanı, milletvekillerimiz, barolar birliği başkanı, kurum, kuruluş temsilcilerimiz ve evlatlarımızın anneleri, babaları kısacası bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil eden bireylerimiz Adıyaman’dayız. Adıyaman’da adalet arıyoruz. Çünkü bizim acımız büyük ve bu acımız dinmeyecek.

Biz Türkiye Cumhuriyet’inin adaletine güveniyoruz ve adaletin en iyi şekilde tecelli edeceği inancını taşıyoruz. Mahkemenin üçüncü raporunu düzenlemesi, bu rapor ışığında durumun yorumlanması ve otel sahiplerinin olası kasttan yargılanması için bu davayı sonuna kadar savunacağız.”

SANIKLAR DİNLENDİ

Tutuklu sanık Ahmet Bokurt, müşteki yakınlarının kendisine ‘katil’ diye hitap etmesiyle ilgili, “Ben katil değilim, ben otel sahibiyim. Otelimiz 8 katlı olsa da biz 13 kata göre yaptık. Oteli yaparken kolon sayısı fazla ve kolon genişliği yüksektir. Ben otelimi 13 katın yükünü taşıyacak şekilde yaptım. Ben sağlam bir otel yaparken beni haksız yere eleştirmelerini kabul etmiyorum. Benim kaçma ihtimalim olduğu söyleniyor. Ben hiçbir yere kaçmam. Ben 1974 Kıbrıs savaşına çağırıldığımda, kaçacak olsam savaştan kaçardım. Ben ve ailem suçsuzdur. Biz müteahhit değiliz. Suçlamaları kabul etmiyorum. Katil değilim, tahliyemi istiyorum” dedi.

‘YÖNETİM KURULUNDAYIM AMA İŞLETMEDE BULUNMADIM’

DHA’nın aktardığına göre; tutuklu sanık Mehmet Fatih Bozkurt suçlamalara yönelik, “1993-1995 yılında yapılan inşaat çalışmalarında ben Kıbrıs’ta öğrenciydim, ben yoktum. Babamın tüm sorumlulukları yerine getirerek inşaatı yaptığına inanıyorum. 2001 yılında şirkete dahil oldum. Yönetim kurulundayım ama ben işletmede bulunmadım. Ben otomotiv sektöründe yer alıyorum” dedi.

Tutuklu sanık Mimar Erdem Yıldız, kendisinin mimar olduğunu, yapım ile ilgili ilgisinin olmadığını aktardı.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Sanık avukatları, müştekilerin sanıklara yönelik kullandığı hakaret içeren ifadelere mahkeme heyetinin müdahale etmesini talep etti. Mahkeme heyeti tarafları dinledikten sonra ara karar vermek için 15 dakika mahkemeye ara verdi. Mahkeme başkanı daha sonra ara kararı açıkladı.

Kararda, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, tutuksuz sanıklar hakkındaki hükümlerin devamına, KKTC’nin davaya müdahil olma talebiyle ilgili daha önce karar verildiği için talebin reddine ve  davanın 4. duruşmasının 22 Ekim 2024 tarihinde görülmesine karar verildi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com