‘Vergi cezaları’ kararından geri adım atıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi dairelerine talimat göndererek vergi cezalarında hiçbir şekilde uzlaşmaya gidilmeden ve indirim yapılmadan cezaların tahsil edilmesini istemişti. Karar, gelen yoğun tepkiler üzerine geri çekildi.

  • ü
  • 26 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi cezalarında uzlaşma mekanizmasını fiilen kaldıran değişiklikten geri adım attı.

Vergi Usul Kanunu kapsamında düzenlenen ve 24 Haziran’dan itibaren durdurulan uzlaşma süreci, meslek mensuplarının ve mükelleflerin tepkileri üzerine yeniden hayata geçirildi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

TEPKİLER ÜZERİNE KARAR DEĞİŞTİ

CNBC-e Ankara Temsilcisi Fırat Gazel’in haberine göre; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın defterdarlıklara yönelik talimatıyla vergi aslı ve cezadan tam indirim yapılmaması ve bu koşulları kabul eden mükellefler için uzlaşma belgesinin imzalanması istenmişti.

Ancak bu karar, çok sayıda mükellefi etkilemiş ve meslek gruplarının tepkisini çekmişti. Tepkilerin ardından yapılan görüşmeler sonucunda mekanizmanın devam etmesi kararlaştırıldı ve bu karar ilgili meslek mensuplarına duyuruldu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com