Tasarruf yine lafta kaldı: Bakanlıktan milyonluk yurt dışı programı

Kamuda tasarruf dönemi başlamasına rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı “Yurt dışı Türkler Tarih ve Medeniyet Programları” için büyük bir bütçe ayırdı.

  • ü
  • 11 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

Kamuda tasarruf tedbirleri açıklanırken, bazı kurumların eski düzenlerini devam ettirmesi de dikkat çekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı ekonomik kaygılara rağmen “Yurt dışı Türkler Tarih ve Medeniyet Programları” için büyük bir bütçe ayırdı. Bakanlık, yurt dışında yaşayan 400 Türk gencini altı gün süreyle Türkiye’de ağırlamak için milyonlarca liralık bir anlaşma imzaladı. Programın amacı, yurtdışında yaşayan gençlerin Türkiye ile olan gönül bağlarını güçlendirmek ve milli değerlerin farkındalığını artırmak olarak belirtildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in aktardığına göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen ihale, 6 milyon 713 bin TL tahmini maliyetle başladı ve 4 milyon 693 bin TL’ye sonuçlandı. İhaleyi kazanan Tenedos Turizm Taşımacılık şirketi ile sözleşme imzalandı. Program 10 dönemden oluşacak ve her dönemde 45 öğrenci, toplamda 400 genç ve 50 görevliyi kapsayacak. Gençler, erkek ve kadın grupları şeklinde ayrı ayrı zamanlarda Türkiye’ye getirilecek.

ZENGİN MENÜ DE DİKKAT ÇEKİYOR

Katılımcılar İstanbul, Bursa, Çanakkale, Ankara, Nevşehir ve Kayseri gibi şehirlerde tarihi ve kültürel mekanları ziyaret edecekler. Programa dahil olan aktiviteler arasında boğaz turu gibi etkinlikler de yer alacak. Türkiye’de geçirecekleri süre zarfında gençlere sunulacak çeşitli yöresel lezzetler arasında nohutlu yahni, içli köfte, Kayseri yağlaması, şiş kebap, pide çeşitleri, et döner, humus, balık, peynir helvası, yaprak sarması ve güveçte sıcak tahinli fıstıklı helva tatlısı gibi zengin yemek seçenekleri bulunuyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com