‘Tasarruf’ öncesi turladı: Ali Erbaş, 10 günde üç ülke gezdi

Makam araçları, 5 yıldızlı otellerdeki tatil ve programları tartışma konusu olan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tasarruf tedbirlerinin açıklanmasından önce 10 günde 3 ülke gezdi. Erbaş, “Temaslarda bulunmak üzere” İtalya, Irak ve Suudi Arabistan'a gitti.

  • ü
  • 14 Mayıs 2024
  • ü
  • Ekonomi

Makam araçları, beş yıldızlı otel toplantıları ve yurtdışı gezileri ile tartışılan Diyanet İşleri Başkanlığı, yoğun bir yurtdışı programını hayata geçirdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 12 Nisan-23 Nisan arasındaki 10 günlük döneme üç ülke sığdırdı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 12 Nisan’da İtalya’ya gitti. İtalya gezisinde Erbaş’a, Dış İlişkiler Genel Müdürü Mahmut Özdemir ile Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü eşlik etti. Heyetin İtalya’da, İtalya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) genel kuruluna katıldığı bildirildi. Diyanet Vakfı’nın genel kurulu için geldiği İtalya’da Erbaş, Papa Fransuva ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

16 Nisan’a kadar İtalya’da kaldığı öğrenilen Erbaş’ın, 22 Nisan günü ise Irak’a gittiği belirtildi. Erbaş’ın Irak ziyaretinde heyette, Dış İlişkiler Daire Başkanı ile özel kalemi ve koruma ekibi yer aldı. Erbaş Bağdat’ta Irak Şii Vakfı Divanı Başkanı Haydar Hasan Şimmari ile buluşarak vakfın faaliyetlerini dinledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

Erbaş’ın Irak’tan sonraki adresi Suudi Arabistan oldu. Başkanlıktan yapılan açıklamaya göre Erbaş, Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde Riyad’da düzenlenen ve 50’yi aşkın Müslüman ülkeden ilim insanının bir araya geldiği toplantıya katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı kafilesinin, “Temaslarda bulunmak üzere” gerçekleştirdiği geziler kurum bütçesinden karşılanıyor. Gidilen ülkeye göre heyetteki her bir isme döviz cinsinden günlük harcırah veriliyor.

‘TASARRUF’ EN ÇOK DİYANET’İ ETKİLEYECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün yeni “kamuda tasarruf” tedbirlerini açıklamış; en dikkat çekici başlıklardan bazıları kurumların yurt dışı gezilerinin kısıtlanması, 5 yıldızlı otellerde program yapılmaması olmuştu. Söz konusu tedbirlerden en çok etkilenecek kurumlardan birinin Diyanet İşleri Başkanlığı olması bekleniyor.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com