S&P: Türkiye’de tek haneli enflasyon 3 yıl imkânsız

S&P Global Kıdemli Direktörü Gill, Türkiye'de tek haneli enflasyonun üç yıl daha mümkün olmadığını belirtti, yıl sonu dolar/TL beklentisini 32,5 olarak açıkladı.

  • ü
  • 10 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’in Kıdemli Direktörü Frank Gill, yayın hayatına yeniden başlayan CNBC-e’ye verdiği özel röportajda Türkiye ekonomisine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin kredi notu, enflasyon beklentileri ve döviz kurlarına ilişkin öngörülerini paylaşan Gill, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair kritik açıklamalarda bulundu.

KREDİ NOTU YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLECEK

S&P Global’in Türkiye’nin net rezervlerine dikkat ettiğini belirten Frank Gill, Mayıs ayı sonunda net rezervlerin ilk kez artıya geçtiğini vurguladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in eksi rezervin artık gündemde olmadığı açıklamasını da değerlendiren Gill, Türkiye’nin B+ olan kredi notunun yıl sonundan önce gözden geçirileceğini ve bu notun üçte bir olasılıkla yükselebileceğini belirtti. Gill, “Türkiye’nin rezerv birikimini ve cari açığındaki trendi izliyoruz. 2023’te bütçe açığı oldukça büyüktü ancak bu yıl sonuna doğru yaklaşık bir puan düşeceğini tahmin ediyoruz,” dedi.

‘TEK HANELİ ENFLASYONU 3 YIL İMKÂNSIZ’

Türkiye’nin haziran ayından itibaren bir dezenflasyon sürecine girmesi beklenirken, Gill enflasyonun kalıcı olarak düşmesinin karmaşık bir süreç olacağını söyledi. Merkez Bankası’nın yıl sonu için yüzde 38 enflasyon hedefini gerçekçi bulmayan Gill, kendi tahminlerinin yüzde 56 ile 57 arasında olduğunu belirtti. 2024 yılı için enflasyon tahminlerinin yüzde 28 olduğunu ifade eden Gill, “Tek haneli enflasyonu 2027 sonuna kadar görmüyoruz. Türkiye başka bir dış şok da alabilir,” dedi. Ayrıca, asgari ücret politikalarının enflasyon üzerinde kritik bir etkisi olacağını vurguladı.

‘2024 BOYUNCA FAİZ İNDİRİMİ YOK’

Faiz politikasında erken indirim riskine dair soruları yanıtlayan Gill, bu durumun büyük ölçüde tasarrufların dolarizasyon eğilimlerine ve enflasyon trendlerine bağlı olacağını belirtti. Gill, 2024 yılında faiz indiriminin olası görünmediğini, ancak 2025’in başlarında Merkez Bankası’nın faizleri düşürmeyi düşünebileceğini söyledi.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘YIL SONUNDA DOLAR 32,5 OLCABİLİR’

Dolar/TL’deki görece sakinleşmeyi değerlendiren Gill, TL’nin dolar karşısında 2024’te oldukça istikrarlı olacağını öngördü. Gill, “Yıl sonunda dolar/TL 32,5 seviyesinde sonlanabilir ve şu anki seviyeye oldukça yakın,” dedi. Turizm sezonu ile güçlü döviz girişlerinin etkisiyle TL’nin istikrar kazanacağını belirten Gill, yıl sonunda döviz çıkışları ve enerji ithalatı için daha fazla döviz talebi nedeniyle volatilitenin artabileceğini ifade etti. 2024 için durumun iyi göründüğünü ancak 2025’in zor geçebileceğini belirten Gill, özellikle ihracatçılar için bazı sektörlerin kar marjlarının sıkıntıya düşebileceğini söyledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com