Moody’s Türkiye için büyüme tahminini açıkladı

Derecelendirme kuruluşu Moody's Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, önünümüzdeki yıl yüzde 3 oranında büyümesinin beklendiğini açıkladı.

  • ü
  • 01 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Moody’s Küresel Makro Görünüm 2024-2025 Raporuna göre G20 ekonomilerinin büyümesi 2024’te yüzde 2,4’e düşecek. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 gelecek yıl ise yüzde 3 büyümesi öngörülüyor. ABD, Hindistan ve Rusya ekonomisi de yukarı yönlü revize edildi.

Moody’s, Küresel Makro Görünüm 2024-25 Raporu’nun şubat ayı değerlendirmesini yayımladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, rapora “G20 ekonomilerinin büyümesi 2024’te biraz daha düşük seviyelerde istikrar kazanacak” notunu da düştü. Raporda, Türkiye ekonomisinin ise bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl yüzde 3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Moody’s’ın yayınladığı raporda gelişmiş G20 ekonomileri bu yıl yüzde 1,5, gelecek yıl yüzde 1,6, gelişmekte olan ekonomiler ise sırasıyla yüzde 3,8 ve 3,9 büyüyecek. Bu yıl daralması muhtemel tek G20 ekonomisi ise Arjantin.

Moody’s’e göre makroekonomik riskler ön plana çıktı. Temel makroekonomik ve finansal riskler arasında enflasyon, faiz oranlarının nihai düzeyine ilişkin belirsizlik ve finans sektöründeki kırılganlıklar yer alıyor.

Jeopolitik gelişmeler Emtia piyasaları ve küresel ticaret üzerinde risk oluşturmaya ise devam ediyor.

SAVAŞ BELİRSİZLİK KATIYOR

Devam eden Rusya- Ukrayna savaşı, Orta Doğu’daki çatışmalar ev Asya genelindeki gerginlikler bölgesel ve küresel büyümeye belirsizlikler katıyor.

Moody’s bu yıla dair büyüme tahminlerinde ABD, Hindistan ve Rusya ekonomisi ile G20 geneli için yukarı yönlü revizyona gitti. Euro Bölgesi, Almanya, Suudi Arabistan ve Arjantin için beklentilerini ise aşağı çekti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, gelecek yıl yüzde 3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun dün açıkladığı büyüme verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2023 yılı son çeyrekte yüzde 4, yılın tamamında ise yüzde 4,5 oranında büyüdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Ocak ayında Türkiye’nin kredi notunu “B3” olarak teyit ederken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çevirmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com