Mehmet Şimşek duyurdu: Tüm pos cihazları değişecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi amacıyla yeni POS cihazlarının kullanılacağını ve bu makinaların hazirandan itibaren çalışacağını söyledi.

  • ü
  • 08 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “KDV, MTV ve gelir vergisi artmayacak. KDV genel oranlarını artırmayacağız” dedi. Şimşek, düşük KDV oranıyla fiş kesilmesinin önlenmesi için yeni POS cihazlarının kullanılacağını ve bu makinaların hazirandan itibaren çalışacağını söyledi. Şimşek, kira geliri beyanı için 420 bin konutun ziyaret edildiğini de açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, CNNTÜRK’te yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

“Harcamaları gözden geçireceğiz. Daha üretken, verimli alanlara yönelteceğiz. Kayıt dışılık ile mücadele edeceğiz. Çok ciddi düzenlemeler çalışıyoruz. Nokta atışı olacak. Kayıt dışı ile mücadele ederek, bütçe açığını daha kalıcı bir şekilde kontrol altına alacağız. Kayıt dışılık hak yemek demektir.

‘YENİ POS CİHAZLARI GELİYOR’

Seçim öncesinde kasıtlı üretilen spekülasyonlar var. Haziran’dan itibaren itibaren yeni bir nesil pos makinesi konulacak. Herhangi bir şehrin, çok işlek bir restoranı örneğin. Gün boyu ekmek, su gibi KDV yüzde 1 fiş kesilmiş. Bize haber verecek bu makine ile.

‘2 AYDA 420 BİNDEN FAZLA KAPI ÇALDIK’

Niyetimiz tüm kira sözleşmelerini bundan sonra e-devlet üzerinden yaptırmak. Son 2 ayda 420 binden fazla kapı çaldık. Elimizdeki bilgilerle, fiili durumu karşılaştırdık. Bu ay sonunda kira beyannamesi verilmesi lazım.

‘KDV, MTV ARTMAYACAK’

Vergi ile ilgili tutumuz net. Kurumlar vergisini artırmayacağız. Gelir vergisini artırmayacağız. KDV genel oranları artırmayacağız. İstistanalar varsa, indirimli olanlar var ise bunu gözden geçireceğimizi zaten söylemiştik. Motorlu Taşıtlara ilave bir oran gündemimizde değil.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com