Kredi kartı nakit avans faizi yükseldi: Karar, Resmî Gazete’de duyuruldu

Merkez Bankası'nın Resmî Gazete'de yayımlanan kararına göre, kredi kartı nakit avans faizi yüseltildi. Hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42'den yüzde 5'e çıkarıldı.

  • ü
  • 16 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartlarından yapılan nakit avans işlemleri ve kredili mevduat hesaplarında uygulanacak aylık azami akdi faiz oranının hesaplama yönteminde değişikliğe gitti. Yeni yönteme göre, hesaplanan aylık azami akdi faiz oranı yüzde 4,42’den yüzde 5’e çıkarıldı.

Kredi kartı nakit çekim ve kredili mevduat hesapları aylık faizi yüzde 4,42’den yüzde 5’e, gecikme faizi yüzde 4,72’den yüzde 5,30’a çıkarıldı. Kredi kartı aylık azami akdi faiz ve azami gecikme faiz oranları ise değişmeyerek sırasıyla yüzde 3,66 ve yüzde 3,96 oranlarında kaldı. Karar, Resmî Gazete’de yayımlandı.

RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANDI

TCMB’nın Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Son günlerde ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaşanan artış sonrası nakit avans için uygulanan faiz oranı, ihtiyaç kredisi faiz oranına göre düşük kalmıştı. Yapılan değişiklikle farklılık giderilirken, söz konusu oranlar bugünden itibaren geçerli olacak.

MERKEZ BANKASI’NDAN YENİ UYGULAMA TALİMATI

AA’nın bildirdiğine göre; Merkez Bankası’nın bankalara gönderdiği uygulama talimatı ile gerçek ve tüzel kişiler için uygulanan TL payı hedefleri de güncellendi.

Buna göre, bankaların tüzel kişi TL payı için aylık artış hedefi getirildi. Daha önce tüzel kişi TL payı için bir önceki aya göre artış hedefi bulunmuyor ve 18 Ağustos 2023’teki seviyesinin korunması gerekiyordu.

Ayrıca, bankaların TL payı seviyelerine göre farklı olarak belirlenmiş olan gerçek kişi TL payı aylık artış hedefleri güncellendi ve hedeflerin sağlanamaması halinde uygulanacak komisyon oranı artırıldı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com