Kanal İstanbul için 1 haftada 10 milyar TL’lik ihale

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum'un "Gündemimizde yok" dediği Kanal İstanbul projesi için yapılan ihalelerin ardı arkası kesilmiyor. Sadece son bir haftada Kanal İstanbul bölgesinde yapılan ihalelerin toplamı 10 milyar TL'yi geçti.

  • ü
  • 20 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Kanal İstanbul’un “kalbi” olarak nitelendirilen Dursunköy’de bir projenin daha ihalesi yayımlandı.

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Seçim öncesinde birçok tartışma da gündemde. Kanal İstanbul projesi de söz konusu tartışmalardan yalnızca biri.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Murat Kurum, önceki gün katıldığı bir programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul ile ilgili talebi olması halinde kendisine “Başka önceliklerimiz var” diyebileceğini öne sürdü.

KURUM’UN KONUŞTUĞU SAATLERDE PROJENİN İHALESİ YAYINLANDI

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre Kurum’un bu cümlesinin tartışıldığı saatlerde Kanal İstanbul projesinin “kalbi” olarak ifade edilen Arnavutköy Dursunköy’de bir projenin ihalesi daha yayımlandı.

Bölgede günaşırı ihaleler yayımlanırken Emlak Konut ve Türk Hava Yolları ortaklığıyla yapılacak proje bölgesindeki “Dursunköy 3. Etap 12. Kısım Konut, Ticaret ve Sosyal Donatı İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yeni bildirimde bulunuldu. Emlak Konut’un duyurduğu 18 Mart tarihli ihalenin sonucuna göre ihaleyi MİSEK ve YAPITAŞ iş ortaklığı aldı. İhalenin sözleşme bedeli ise 2 milyar 736 milyon 653 bin TL.

BİR HAFTADA 10 MİLYAR TL’LİK İHALE

Aynı proje bölgesinde art arda ihaleler yayımlanmaya devam ediyor. Önceki gün de bölgede bir altyapı ihalesi yayımlandı. Yine Dursunköy’deki altyapı imar yolları ve sanat yapıları için çıkılan ihaleyi AKM Yapı Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Ruba Yapı Anonim Şirketi iş ortaklığı aldı. Bu ihalenin toplam bedeli ise 1 milyar 675 milyon TL. Geçen günlerde ise “Arnavutköy Dursunköy 3. Etap 10. Kısım Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” için Kibritçi İnşaat ile 12 Mart 2024 tarihinde 2 milyar 554 milyon 961 bin TL’lik sözleşme imzalandığını duyurdu. “3. Etap 5. Kısım” için de Misek İnşaat ile aynı gün 3 milyar 709 milyon 953 bin TL’lik sözleşme imzalandı. Son bir haftada bölgede çıkılan ihalelerin bedeli 10 milyar 675 milyon TL.

AKP İL BAŞKANI “BAKANLIĞIN PROJESİ” DEDİ

Dün Medyascope yayınına katılan Osman Nuri Kabaktepe, Kanal İstanbul projesinin İBB’ye ait olmadığının altını çizerek, şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Kanal İstanbul bir İstanbul Büyükşehir Belediyesi projesi olarak öyle bir gündem yok onu söyledi kendisi. Ama Kanal İstanbul diye bakanlığımızın, Türkiye’mizin bir projesi var. Bunun ilgili ilanlar yapılıyor, düzenlemeler yapılıyor. O süreç kendi bağlamında gidiyor. Büyük bir projeden bahsediyoruz.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com