İPA: Kiracıların yüzde 49’u ev sahibiyle sorun yaşadı

İPA'nın İstanbul Barometresi araştırması, kiracıların yüzde 49,2’sinin son kira artış döneminde ev sahibiyle sorun yaşadığını ortaya koydu. Kiracılar, 1 Temmuz itibarıyla yüzde 25 olan zam sınırlamasının kaldırılacak olmasından endişeli.

  • ü
  • 17 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

İBB’ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) İstanbul Barometresi araştırmasına katılanların yüzde 49,2’si, son kira artış döneminde ev sahibi ile sorun yaşadığını belirtti. Katılımcıların yüzde 9,4’ü geçen ay kirasını ödeyemediğini söyledi.

Katılımcıların yüzde 65,2’si son kira artışı döneminde kira artışının kanunda belirtilen yüzde 25’lik orandan daha yüksek olduğunu söylerken, yüzde 27,9’u yüzde 25 oranında, yüzde 6,9’u ise yüzde 25’ten daha düşük bir oranda kira artışı gerçekleştiğini belirtti.

KİRALAR 2 YILDA YÜZDE 265 ORANINDA ARTTI

Kira artış hızı yavaşlasa da yüksek seviyede olmaya devam ediyor. Endeksa’nın verilerine göre bu iki yılda Türkiye’de kiralar nominal olarak yüzde 265 arttı. Yasal sınıra karşın iki katı artış yapmak zorunda kalan kiracılar, korkuyla zam dönemini bekliyor.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

YÜZDE 25 ZAM SINIRLAMASI 1 TEMMUZ’DA BİTİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 Temmuz itibarıyla bitecek konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının devam etmesine gerek olmadığını belirtmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com