En borçlu belediyeler AKP’li çıktı: Hangi belediyenin ne kadar borcu var?

Hazine’ye borçlu olan belediyeler listesinde AKP’li belediyeler en başta yer aldı. Toplam 10.5 milyarlık borcun 6 milyarı AKP’li belediyelerin...

  • ü
  • 30 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Pazar günü yapılacak yerel seçimlere saatler kala, Hazine’ye en borçlu belediyeler listesinde AKP’li belediyeler açık ara önde çıktı. Toplam 10.5 milyarlık borcun 6 milyarı AKP’li belediyelerden kaynaklandı.

Türkiye genelindeki 30 belediye ve belediye şirketinin toplam 10 milyar 524 milyon liralık Hazine borcunun, 5 milyar 988 milyon lirayla en büyük kısmı AKP’li belediyelere ait. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, borçlu belediyeler arasındaki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise 2 milyar 103 milyon lira ile en başta yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın en son açıkladığı borçlu belediyeler listesine göre, 30 belediyeden 14’ü AKP’li belediye ve belediye şirketlerinden oluşuyor.

KOCAELİ, SAMSUN, BURSA…

Hazine’ye borcu olan AKP’li belediyeler arasında Kocaeli’nin ardından ikinci sırada 1 milyar 64 milyon liralık borçla Samsun Büyükşehir Belediyesi, üçüncü sırada da 597 milyon lira ile Bursa Büyükşehir Belediyesi yer alıyor. Ayrıca Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 597 milyon, Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin de 408 milyon liralık devasa Hazine borcu görünüyor.

AKP’Lİ BELEDİYELER BORÇTA EN ÖNDE

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in bildirdiğine göre; AKP’li Zonguldak Belediyesi 332 milyon TL, Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi 286 milyon, Sivas Belediyesi 274 milyon ve Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi de 227 milyon lirayla AKP’nin yönetimindeki en borçlu yerel yönetimler oldu. Ayrıca Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi, Denizli Büyükşehir, Sakarya Büyükşehir, Gaziantep Büyükşehir ve Yozgat belediyeleri de Hazineye borçlu yerel yönetimler listesinde yer alıyor.
CHP’li belediyelerin borcu 3.7 milyar

CHP’Lİ BELEDİYELER İKİNCİ SIRADA

Hazine’ye borçlu 30 yerel yönetimin yer aldığı listeye CHP’den ise yalnızca 5 belediye ile 6 belediye şirketi girdi. Hazine’ye Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 1 milyar 532 milyon, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 769 milyon TL borcu bulunuyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de 568 milyon TL’lik borcu olduğu belirtiliyor. İzmir ve Mersin Büyükşehir Belediyesi 39 milyon liralık, Mersin Büyükşehir Belediyesi de 2 milyonluk borçla son sıralarda yer alırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hazine’ye borcu bulunmuyor. CHP’li belediye şirketlerinin Hazine borcu ise 809 milyon TL olarak belirlendi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com