Ekonomi şahlanıyor: Pazarda tekli yumurta 2,5 TL, kredi kartı geçerli…

Vatandaşın alım gücü o kadar düştü ki pazarcılar tezgahlarına, "Kredi kartı ile yumurta satılır" yazısı asmaya başladı.

  • ü
  • 19 Şubat 2024
  • ü
  • Ekonomi

Karabük’te bir pazarda çekilen fotoğraf, Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik krize ayna tuttu. Kentteki bir yumurta satıcısı, kredi kartıyla yumurta satışına başladı. Yumurta tezgahına, “Kredi kartı geçerlidir” yazısını astı.

Şubat 2018’de tanesi 25 kuruş, 30’lu kolisi ise 7,5 TL’den satılan yumurtanın, Şubat 2024 itibarıyla tanesi 2,5 TL, 30’lu kolisi ise 75 TL’ye yükseldi.

Esnafın yaşadığı sorunları dinleyen CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Emekli vatandaşlarımızın nüfus yoğunluğuna göre en çok yaşadığı ikinci şehir olan seçim bölgem Karabük’te emeklilerimiz yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi veriyor. Geçim o kadar zorlaştı ki yumurtayı dahi nakit parayla alacak gücü kalmadı. Bundan dolayı da vatandaşlarımız yumurtayı bile artık kredi kartına borçlanarak alıyor. Vatandaşlarımız iktidarın yanlış politikaları karşısında ezilirken her geçen gün daha da yoksul bir hale geliyor. Satıcı ise aylık yüzde 4.5’den kredi kartı komisyonu ödemek zorunda kalıyor. 2018 yılından bu yana, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin çarpıklığı vatandaşlarımızı daha da yoksullaştırmış durumda.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com