Dolarda alım satım farkı 1 lirayı geçti: 30 yıl önceki tablo tekrarlanıyor

Dolar kuru yeni haftanın ilk gününde 32 lirayı geçerek rekora imza attı fakat Kapalı Çarşı kuru da 33 lirayı geçti. Aradaki fark 1 lirayı aştı.

  • ü
  • 12 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Yerel seçimler öncesinde bankaların döviz alış ve satış kotasyonları arasında fark 1 lirayı geçti. Haftanın ilk iş gününde de döviz kurunda yeni rekor geldi. 32 lirayı geçen kur yeni rekoruna imza atarken, Kapalıçarşı piyasasında 33 lirayı aştı. Cuma günü doların satış fiyatı 31,9620 lira, Euro’nun satış fiyatı ise 35,0400 lira olmuştu.

KAPALI ÇARŞI İLE BANKALAR ARASINDAKİ FARK AÇILIYOR

Kapalıçarşı ile bankalar arası farkın açılmasındaki en büyük nedenlerden biri yoğun talep olarak gösteriliyor. Bankaların bu alanda hızlı şekilde işlem yapması zorlaşınca daha fazla likidite sağlamak adına alış-satış arasında farklar gittikçe açılıyor. Uzmanların sosyal medya hesaplarından paylaştığına göre, serbest piyasada döviz ve altın satışlarına sınırlama geldi. 2 bin dolar veya 2 bin Euro üzerinde satışın gerçekleşmediği piyasalarda bir kişiye bir günde bir işlem hakkı tanınıyor. Altın satışı da ancak 30-35 gram arasında yapılıyor. Resmi işlem yapmayan alım satım yerlerinde kurun daha yüksek olduğu da iddia ediliyor.

FITCH’IN NOT ARTIŞI YETMEDİ

Fitch’in kredi notu artışı ve görünümü iyileştirmesine rağmen kur tarafında bir düşüş olmadı. Aksine talep arttı. Dün bin dolar bozdurmak için fiyat aldığımızda farklı kur fiyatları oluştu. Bankalar 31.60 ila 31.96 arasında fiyat verirken, döviz bürosu 32.80 TL, Kapalıçarşı ise 33.20 TL’den alabileceğini belirtti. İddialara göre, 1 Mart haftasında fiziksel dövize olan talep 1 milyar doları geçti.

30 YIL ÖNCE DE AYNI TABLO YAŞANMIŞTI

Kapalıçarşı ile bankalar arasındaki döviz farkının en büyük nedenlerinden biri kura olan fiziki talep. Seçim öncesinde aynı geçen yılın genel seçimlerinde olduğu gibi bir talep artışı var. Uzmanlar bundan 30 yıl önce de aynı durumun yaşandığını söylerken, 1994 yılındaki kriz döneminde de benzer durumun olduğu paylaşılmıştı. O dönemde de seçimler yaklaşınca talebin arttığı görülmüştü. Aradaki makas farkının ancak talebin bitmesi halinde olacağını anlatan uzmanlar, Türk halkının TL’nin değer kaybına yönelik endişesi nedeniyle döviz talebi sürdüğüne değindi. En büyük sorunun ise cari açık olduğu vurgulandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com