Bankalar krediyi kesti, otomobil ve arsa alımlarında kredi kartı dönemi başladı

Merkez Bankası kararları sonrası vatandaşlar kredi kartlarını sadece alışverişlerde değil otomobil ve arsa satın almalarında da kullanmaya başladı.

  • ü
  • 28 Mart 2024
  • ü
  • Ekonomi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) aldığı ilave sıkılaştırma kararlarının ardından bankalar kredi kullanımını kesti. Faizlerin aşırı yükselmesi ve ret cevaplarının artmasından sonra vatandaşlar çareyi kredi kartına sarılmakta buldu. Özellikle tomobil ve arsa alımlarında kredi kartı kullanımının arttığı görüldü.

Merkez Bankası’nın parasal politikada aldığı ilave sıkılaşma kararlarının ardından ticari ve ihtiyaç kredilerinde büyüme sınırı düşürülürken bankalardan kredi çekemeyen vatandaşlar gözünü kredi kartına çevirdi. Son istatistik verilerine göre vatandaşlar kredi kartlarını sadece alışverişlerde değil otomobil ve arsa satın almalarında da kullanmaya başladı.

KREDİ KARTINA 3 AY SIFIR FAİZ

Türkiye’nin bildirdiğine göre; ticarette en fazla kredi kartı kullanımının otomobil alım satımlarda olduğu bildiriliyor

Bağcılarda galericilik yapan Serkan Topaz “Müşterimiz bugün otomobil almak için kredi çekse yüzde 4 ila yüzde 5,5 faiz ödeyecek. Üstelik kredi bulması da zor, bankalar vermiyor. Ancak kredi kartı ile 500 bin liraya kadar çekim yapabiliyor. Bunun 300 bin liraya kadar olan kısmı 3 ay sıfır faiz, 300 bin lira üzerinde yapılan çekimler ise yüzde 3 vade farkı ile ödenebiliyor. Birçok müşteri kredi bulamadığı için kredi kartı limitlerini yükseltiyor. Şirket kredi kartlarında limitler çok daha yüksek olduğu için aracın tamamını da kredi kartı ile çekebiliyoruz. Otomobil alımlarında kredi kartı kullanımı oldukça arttı” dedi.

KREDİ KARTININ SINIRLARI NE?

Emlak işiyle uğraşan Murat Gözüpek yaptığı açıklamada “Belli bir birikimi olanlar konut veya arsa alırken, kalan kısmı kredi kartından çektiriyor. Bizim gibi işletmeler aracılık yapıyor. 8-10 milyon liralık evlerde bunu yapmak mümkün değil. Uygun fiyatlı evlerde kart kullanılıyor. Piyasaların hareketlenmesi için mutlaka bankaların kredi taleplerine cevap vermesi gerek” ifadesini kullandı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com