Ballı maaşlı bürokratlar üzülecek: İkinci maaşa ‘tırpan’ geliyor

Kamuoyunda "ballı maaş" olarak adlandırılan bürokratların iki yerden maaş almasına tırpan geleceği iddia edildi. İddiaya göre bürokratların yönetim kurulu üyeliğinden kazandıkları paranın, kendi maaşı kadar olan kısmın üstü otomatik olarak bütçeye alınacak.

  • ü
  • 13 Mayıs 2024
  • ü
  • Ekonomi

10 Haber yazarı Erdal Sağlam, bugün açıklanacak kamuda tasarruf tedbirlerinde, kamuoyunda “ballı maaş” olarak da lanse edilen bürokratların birkaç şirketten maaş alma uygulamasına “tırpan getirileceğini” yazdı. Sağlam, “Kamunun iştiraki olan yerlerde görev alıp maaş alan bürokratlar kendi maaşı kadar bölümünü alıp gerisini bütçeye aktarmak zorunda kalacak” dedi.

Bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından bir süredir hazırlıkları süren kamudaki tasarruf tedbirleri kamuoyuna açıklanacak. Bu tedbirlerle birlikte yılın ikinci yarısında bütçeden 100 milyar TL’yi aşkın tutarda tasarruf sağlanacağı belirtiliyor.

Erdal Sağlam, konuya ilişkin kaleme aldığı yazısında, “Kamu kuruluşlarından mal ve hizmet alımlarında en az yüzde 10 oranında tasarruf yapmaları istenecek. Bununla birlikte kırtasiye, otomobil alım ve kiralama, bina kiralama ve satın alma işlemlerinin, acil durumlar dışında artık yapılamayacağının tedbirlerle hükme bağlanması bekleniyor” diye yazdı.

Kamuya personel alımının kısıtlanacağını kaydeden Sağlam, “Bunun yanı sıra kamuya personel alımlarında da önemli kısıtlamalar getirilmesi bekleniyor. Sağlık ve eğitim gibi acil ihtiyacı olan sektörlerdeki personel alımlarının kapsam dışında tutulması, diğer kamu kuruluşlarında ancak emekli olan personel kadar yeni personel alımına izin verilmesinin gündeme gelmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

‘BALLI MAAŞLAR TIRPANLANACAK’

Erdal Sağlam, yazısında ballı maaşlara da değinerek şunları söyledi: “Aldığımız bilgilere göre kamuoyunda ‘ballı maaş’ olarak bilinen, bazı bürokratlar ve bakan yardımcılarının kamunun hissesi bulunan büyük şirketlerde yönetim kurulunda yer alıp çok yüksek maaşlar alması uygulamasının büyük ölçüde tırpanlanacağı anlaşılıyor. Buradaki sistem ‘yönetim kurulu üyeliğinden aldığın maaş ancak kendi kurumundan aldığın maaş kadar olacak’ üstüne kurulacak. Yönetim kurulu üyeliğinden kendi maaşın kadar olan kısmın üstü otomatik olarak bütçeye alınacak. Örneğin 100 bin TL maaş alan bürokrat bir şirket yönetim kurulu üyeliğinden 250 bin TL maaş alıyorsa, bunun 100 bin TL’sini yine alabilecek ama geriye kalan 150 bin TL bütçeye gelir yazılacak.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com