Bakan Şimşek: Yeni tedbir paketini pazartesi açıklayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni tedbir paketini pazartesi açıklayacaklarını duyurdu. Şimşek, "Bankalarımıza söyledim. Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle de ihracatı önceliklendireceğiz. Tasarruf istiyoruz, kaynakları doğru alanlara kanalize etmenizi istiyoruz" dedi.

  • ü
  • 10 Mayıs 2024
  • ü
  • Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni tedbir paketini pazartesi açıklayacaklarını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’da Türkiye’nin ATM Merkezi-TAM projesinin lansmanında açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kur ve faiz sübvansiyonuya bir yere varamayız. Sanayiyi sadece piyasalara bırakamayız. Sanayide dönüşümü kamunun rehberliğinde, iteklemesiyle, desteklemesiyle hızlandıracağız. Cari açıkta kalıcı olarak yüzde 2,5’i, hatta yüzde 2’nin altını hedefliyoruz. Çıkar çevreleri memnun değil. Bir metali ülkede olmayan döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz, bir köşede atıl olarak duracak. Bunun neresi vatandaşın menfaatine.

Kamunun kaynakları, ülkemizin kaynakları kıttır ve tercih yapmak zorundasınız. Bankalarımıza söyledim. Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle de ihracatı önceliklendireceğiz. Tasarruf istiyoruz, kaynakları doğru alanlara kanalize etmenizi istiyoruz.

Tasarruf yapabildiğiniz ölçüde yatırım yapabiliyorsunuz. Biz isteriz ki tasarruf yapalım, yatırımları artıralım. Şu anda sorun yok. Çok taraflı, uluslararası bankalarda Türkiye’nin konumu çok güçlüdür. Bölgemizde bir numarayız, dünyada da genelde ilk üçteyiz. Programımız da çalıştığına göre buraya da ilgi artacaktır.

Türkiye’nin risk primi geçen yıl bu vakitlerde 700 baz puanın üzerindeydi. Bugün 300 baz puanın altında. 2020 yılının başından bu yana en düşük düzey. Bütçe açığı geçen sene tedbir almasaydık yüzde 10’a gidiyordu.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com