4 milyon emekli için ‘sıfır zam’ uyarısı

Çalışma Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, 4 milyona yakın emeklinin sıfır zamla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti: 8 bin TL kök aylığı olan emekli şu an 10 bin TL alıyor. Yüzde 25 artış olursa aylığı 10 bin TL olur. Yani sıfır zam alır.

  • ü
  • 04 Haziran 2024
  • ü
  • Ekonomi

Çalışma Ekonomisi Uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada temmuz ayında maaş ve emekli aylık artışlarında dikkate alınacak 6 aylık resmi enflasyon oranının yüzde 26-27 civarında olacağını hatırlattı.

Milyonlarca emeklinin sıfır veya resmi enflasyonun altında zam alabileceğine dikkat çeken Çelik, şunları kaydetti:

‘ENFLASYON ORANINDA ZAM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL’ 

“İşçi ve Bağ-Kur emeklileri için enflasyon oranında zam çantada keklik değil. Zam kök aylıklara yapılacağı için 10 bin TL’ye tamamlanan emekli aylığı en az enflasyon oranı kadar artmazsa 4 milyona yakın emekli sıfır veya resmi enflasyonun altında zamla yüz yüze. 8 bin TL kök aylığı olan emekli şu an 10 bin TL alıyor. Yüzde 25 artış olursa aylığı 10 bin TL olur. Yani sıfır zam alır.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

‘HESAPLAMALAR BU ORAN ÜZERİNDEN YAPILACAK’

TÜİK 5 aylık resmi enflasyonu yüzde 22,72 olarak açıkladı. Bir sonraki aylık enflasyon yüzde 3 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 26,4 olur. 6 aylık resmi enflasyonun yüzde 26-27 civarında olması kuvvetle muhtemel.Temmuz ayında maaş ve emekli aylık artışlarında dikkate alınacak 6 aylık resmi enflasyon oranı yüzde 26-27 civarında olacak. Hesaplamalar bu oran üzerinden yapılacak.”

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com