Zelensky Müslüman askerlerle ve Kırım Türkleri ile iftar sofrasında buluştu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky Kırım Türklerinin lideri Mustafa Kırımoğlu’nun da hazır bulunduğu geniş katılımlı bir iftar daveti verdi.

  • ü
  • 28 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, ülkenin Müslüman topluluğu ile ev sahipliğini yaptığı bir iftar yemeğinde buluştu. Kiev’de, Kırım Müslümanları Dini İdaresi’nin mekanında gerçekleştirilen iftar; ülkenin ordusunda hizmet veren Müslüman askerler, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu ve birçok yüksek rütbeli devlet yetkilisinin yanı sıra çeşitli ülkelerden diplomatik misyon temsilcileri bir araya geldi.

ZELENSKY İFTAR KONUŞMASI YAPTI

Zelensky iftar programında yaptığı konuşmada, geçtiğimiz yıl başlatılan bu yeni geleneğin önemine değindi ve birlik mesajları verdi. Ukrayna lideri, “Devletimizin siyasi liderliği, askeri komutanlar, Ukrayna Müslüman toplumunun temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi ve diplomatik birlikler hep birlikte. Bugün burada aynı ortamda bir arada olduğumuz için çok mutluyum. Birlik her zaman önemlidir. Özellikle de hayatlar, savaşın ve kötü saldırıların gölgesindeyken birlik önemlidir.” dedi.

MÜSLÜMAN ASKERLERE ÖDÜL

Ayrıca Zelensky, Ukrayna’nın savunma ve güvenlik güçlerinde görev yapan Müslüman askerlerin cesaretini ve özgürlük mücadelesini takdir ettiğini belirterek, onlara teşekkürlerini iletti. Müslüman askerlere özel olarak ödüller de takdim edildi.

 

MÜSLÜMAN ÜLKE TEMSİLCİLERİ DE KATILDI

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelensky, Kırım Türklerinin lideri Mustafa Kırımoğlu’nun da davet edildiği bir iftar düzenledi. İftara, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna İstihbarat Ana Müdürlüğü Başkanı Kirilo Budanov’un da aralarında bulunduğu önemli isimler katıldı. Öte yandan Türkiye, Türkmenistan, Filistin, Özbekistan, Mısır, Libya, Pakistan, Endonezya, Güney Afrika, Azerbaycan, Cezayir, Sudan, Katar, Irak ve Kırgızistan’dan diplomatik temsilciler de yer aldı.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com