Zelenski, ilk kez açıkladı: Savaşından başından beri kaç Ukrayna askeri öldürüldü?

Ukrayna lideri Volodomir Zelenski, Rusya'nın Ukrayna işgaliyle başlayan ve 2 yılını dolan savaşta kaybettikleri asker sayısını açıkladı.

  • ü
  • 26 Şubat 2024
  • ü
  • Dünya

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ve eşi Bo Tengberg, savaşta hayatlarını kaybeden Ukraynalı askerlerin Lviv kentindeki Lychakiv Mezarlığındaki mezarlarını ziyaret etti. Zelenski ziyarete elik etti. (© Ukraine Presidency/ZUMA Press Wire - Depo Photos)

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski, ilk kez ordusunun Rusya’ya karşı savaşında yaşadığı can kaybına dair açıklamada bulundu. Savaşta 31 bin Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğini söyleyen Zelenski, 2024’ün savaş için belirleyici bir yıl olacağını söyledi.

Pazar günü, Rusya’nın Ukrayna’yı topyekun işgal girişiminin başlamasının yıldönümünden bir gün sonra başkent Kiev’de açıklamalarda bulunan Zelenski, ordusunun yaşadığı zorluklara rağmen savaşı kazanacaklarına inandıklarını belirtti. Ukrayna lideri, Batı’dan gelen silah sayısının azaldığını kabul ederken, askerinin özellikle bu günlerde silaha ihtiyacı olduğunu vurguladı.

‘CİDDİ ANLAMDA BİZDEN ÜSTÜNLER’

Cephanelerinin azaldığını vurgulayan Zelenski, geçen sene sonunda Rusya’nın attığı her 12 topa karşı 1 top atabildiklerini ifade etti ve oranın şimdi de 7’ye bir olduğunu söyledi. Zelenski, “Ciddi anlamda bizden üstünler” dedi.

Zelenski, savaşta yaralanan Ukraynalı asker sayısını söylemedi. Ukrayna lideri, böyle detayların savaşta Rusya’ya yardımcı olabileceğini ifade etti. Öte yandan Zelenski, öldürülen Ukraynalı asker sayısı için Batı’nın tahminlerinin çok yüksek olduğunu belirtti. ABD yetkililer, savaşta 70 bin Ukrayna askerinin öldüğünü ve 120 bininin yaralandığını tahmin etmişti.

Zelenski, “Sayı 300 bin veya 150 bin değil. Her can kaybı bizim için çok şey anlam ediyor” derken 24 Şubat 2022’den bu yana ilk kez ölü sayısı vererek 31 bin askerin öldürüldüğünü söyledi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com