Yunanistan, geciken ‘Türklere kapıda vize’ uygulaması için tarih verdi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, Türk turistlere yönelik hızlı vize programının neden geciktiğiyle ilgili Parlamento'ya sunulan soru önergesine yanıt verdi.

Türk turistlere yönelik Yunan adalarında hızlı vize uygulamasında yaşanan gecikme ile ilgili Atina’dan açıklama geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, “kapıda vize” uygulaması için tarih açıkladı.

Ege’deki 5 adada Türklere “kapıda vize” programının 30 Mart’ta başlayacağını umduğunu söyleyen Bakan Gerapetritis, gecikmenin gerekçeleri hakkında bilgi verdi.

Gerapetritis, PASOK milletvekili Yorgos Nikitiadis’in Türk turistlere yönelik hızlı vize programının neden geciktiğiyle ilgili Parlamento’ya sunduğu soru önergesine yanıt verdi.

KAPIDA VİZE UYGULAMASI NEDEN GECİKTİ?

Nikitiadis, vize programının 1 Şubat’tan 1 Mart’a ertelendiğini ancak bu tarihin de geciktiğini belirtmişti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, programın farklı bakanlıklar arasında koordinasyon gerektiren karmaşık bir süreç nedeniyle geciktiğini ve 5 adayı kapsayan pilot aşamanın ardından uygulamaya konacağını kaydetti.

Öte yandan Gerapetritis, diğer adaların da programa dahil olma talebinde bulunduğunu ancak Şengen kısıtlamaları nedeniyle “kapıda vize” uygulamasının sınırlı kalacağını ifade etti.

ÖNCE 5 ADADA UYGULANACAK

Yunanistan ile Türkiye arasında son aylarda gelişen olumlu gelişmeler üzerine Ege’deki 10 adada Türk turistlere verileceği açıklanmıştı. Avrupa Birliği’nin de onayladığı program kapsamında Yunanistan, ilk aşamada 5 Ege adasında Türklere “kapıda vize” vermeyi planlıyor.

KAPIDA VİZE HANGİ ADALAR İÇİN VAR

Yunanistan, kapıda vize uygulamasıyla Ege’deki adalara en az 1,5 milyon Türk turist bekliyor. Uygulama kapsamında Türk turistler Limni, Midilli, Sakız, Sisam, Leros, Kalimnos, İstanköy, Rodos, Sömbeki ve Kasteloris adalarında kapıda vize alarak bir hafta tatil yapabilecek.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com