Türkiye ile Irak arasındaki güvenlik zirvesinde alınan kararlar ne anlama geliyor?

Türkiye ve Irak arasında yapılan güvenlik zirvesinde PKK’nın Irak topraklarındaki varlığının sona erdirilmesini hedefleyen kararlar alındı.

  • ü
  • 15 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Fotoğraf: Murtadha RIDHA / AFP

Türkiye ve Irak’ın Bağdat’ta gerçekleştirdikleri 2. Güvenlik Zirvesi’nden, PKK’nın Irak topraklarındaki varlığının sona erdirilmesini hedefleyen önemli kararlar çıktı.

Açıklamada, Irak’ın PKK’yı “yasaklı bir örgüt” olarak tanıması ve Türkiye ile ortak önlemler konusunda uzlaşması Ankara tarafından olumlu gelişmeler olarak kaydedildi.

BBC ve Reuters’ın aktardığına göre; PKK’yla ilgili kararı sonrası Irak’ın, örgütün ülke topraklarındaki varlığının sonlandırılması, her türlü faaliyetinin engellenmesi, finans ve propaganda amaçlı eylemlerinin önlenmesi gibi adımları atması gerekecek.

Bu kararın sadece Irak’ın federal hükümeti açısından değil Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) açısından da geçerli olduğuna, özellikle Süleymaniye’de kontrolü elinde bulunduran Talabani yönetimi açısından da bağlayıcı olduğuna dikkat çekiliyor.

TÜRKİYE-IRAK ZİRVESİNDE HANGİ KARARLAR ALINDI?

7 maddelik ortak açıklamanın en önemli unsuru PKK’nın Irak’ta varlığı ve faaliyetlerine karşı ortak duruşun ifade edildiği madde oldu. Bu maddede, PKK’nın Türkiye ve Irak için güvenlik tehdidi teşkil ettiği ve bu örgütün Irak topraklarında varlık göstermesinin, Irak Anayasası’nı ihlal ettiği anlamına geldiği kayda geçirildi.

Türkiye, çok uzun süredir Irak Anayasası’nın 7. maddesinin “Irak hükümetini komşu ülkelere tehdit oluşturacak terör örgütlerini topraklarında barındırmamakla yükümlü kıldığını” hatırlatıyor ve Bağdat’tan buna ilişkin idari ve siyasi adımları atmasını bekliyordu.

PKK ‘YASAKLI ÖRGÜT’ OLARAK TANIMLANDI

Ortak açıklamada, bu konuda atılan adım, “Türkiye, Irak Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından PKK’nın Irak’ta yasaklı bir örgüt olduğu yönünde alınan kararı memnuniyetle karşılamıştır” ifadeleriyle kamuoyuna duyuruldu.

Konsey’in aldığı karar, daha önce Irak makamları tarafından kamuoyuna duyurulmamıştı. Kararın ne zaman alındığı da bilinmiyor.

Ortak açıklamanın aynı maddesinde, “Taraflar, Irak topraklarını kullanarak Türkiye’yi hedef alan örgüt ve uzantılarına yönelik alınması gereken önlemler konusunu istişare etmişlerdir” bilgisi de yer aldı.

Ankara’nın dikkat çektiği bir diğer unsur, ortak açıklamada ilk kez Türkiye ve Irak’ın alınacak ortak önlemler konusunu istişare ettiklerinin yer alması. Ankara, bunu ortak mücadele konusunda Irak’ın son dönem verdiği olumlu sinyallerin devamı olarak görüyor.

GELİŞMELER DAİMİ ORTAK KOMİTELERE İLETİLECEK

Ankara, Bağdat’a PKK ile mücadele için Ortak Harekât Merkezi kurulması önerisinde bulunduğunu, Irak makamlarının buna olumlu baktığını açıklamıştı.

Güvenlik zirvesinde alınan diğer önemli bir karar da “terörle mücadele” başta olmak üzere iş birliğinin, kurulacak Ortak Daimi Komiteler aracılığıyla ilerletilmesi oldu.

Buna göre, taraflar “terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma alanlarında” bu komiteleri kuracaklar.

Komitelerin, bakanlar seviyesinde yürütüleceği kaydediliyor.

Taraflar, kurulan diyaloğun bundan sonra da “sürekli ve kesintisiz” şekilde sürdürüleceğini de kayda geçirdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com