Trump’tan yeni çıkış: Kennedy’yi muhtemelen CIA öldürdü

Trump, John F. Kennedy'nin muhtemelen CIA tarafından öldürüldüğünü öne sürdü Şeffaflık vurgusu yapan Trump, "Bu dosyaları yayınlamamız önemli" dedi.

  • ü
  • 28 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

Bir önceki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı ve yaklaşan seçimlerde aday olan Donald Trump, geçtiğimiz hafta katıldığı bir canlı yayında, seleflerinden John F. Kennedy’i ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) öldürdüğünü öne sürdü.

euronews’teki habere göre internetten yayın yapan “All-in Podcast” programına konuk olan Trump, verdiği söze rağmen neden JFK suikasti dosyalarının tamamını yayınlamadığı sorulduğunda ise “saygı duyduğu insanların kendisinden ricacı olduğunu” ama onların CIA personeli olmadığını söyledi.

“Bana soranlar CIA personeli değildi ama muhtemelen bu cinayetin arkasında CIA vardı,” diyen Trump, dosyaların tamamını yayınlamasa da “çok sayıda” dosyayı redakte edilmiş halde de olsa yayınladığını söyledi.

Trump, “Geri kalanını yayınlamamamı tercih ettiler ama bu en erken zamanda yapılacak. Pek çok insan bu dosyaları görmek istiyor” ifadelerini kullandığı konuşmasında ayrıca, dosyaların kamuya açılmasının “çok ilginç olacağını” vurguladı. “Şeffaflık” vurgusu yapan Trump, “bu dosyaları yayınlamamız önemli” diyerek sözlerini noktaladı.

NE OLMUŞTU?

22 Kasım 1963’te ABD’nin 35. başkanı John F. Kennedy, Teksas eyaletinin Dallas şehrinde başkanlık konvoyunda ilerlerken suikasta kurban gitti.

Eski bir ABD Deniz Kuvvetleri personeli olan Lee Harvey Oswald tarafından ateşli silahla vurulduğu sırada Kennedy, eşi Jacqueline, Teksas Valisi John Connally ve karısı Nellie ile birlikte üstü açık bir arabanın içindeydi.

Konvoy, Kennedy vurulduktan sonra Parkland Memorial Hastanesi’ne kaldırıldı ama kurtarılamadı. Vali Connally ise iyileşti.

Dönemin ABD Başkan Yardımcısı Lyndon B. Johnson, iki saat sekiz dakika sonra Dallas Love Field hava üssünde bulunan başkanlık uçağı Air Force One’da yemin ederek başkanlık görevini devraldı.

SUİKAST ÖRTBAS MI EDİLDİ?

Kennedy suikasti, çok sayıda komplo teorisinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu teoriler arasında cinayetin arkasında CIA’in, mafyatik yapıların, Başkan Yardımcısı Johnson’ın, Küba Başbakanı Fidel Castro’nun veya Sovyet istihbaratının olması da var.

Bazı komplo teorilerine göre ise ABD hükümeti suikastin bazı kısımlarını örtbas etti.

ABD’li eski savcılardan Vincent Bugliosi, şu ana kadar toplam 42 grubun, 82 suikastçının ve 214 kişinin çeşitli komplo senaryolarıyla çeşitli zamanlarda suçlandığını tahmin ettiğini belirtmişti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com