Trump’ın rakibi Haley yarıştan çekildi

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'de Donald Trump'ın tek ciddi rakibi olarak görülen Cumhuriyetçi aday adayı Nikki Haley başkanlık yarışından çekildiğini açıkladı.

  • ü
  • 06 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

Nikki Haleyi,ABD'nin BM Temsilciliğini yapmıştı.(Credit Image: © Win Mcnamee/CNP via ZUMA Wire)

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayı Nikki Haley başkanlık yarışından çekildi.

Ön seçimlerde en yüksek ikinci oyu alan Haley, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “Süper Salı” olarak adlandırılan ön seçimleri açık ara önde tamamlamasının ardından yarıştan çekilme kararını açıkladı.

ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Haley, South Carolina’da yaptığı basın toplantısında, “Hiçbir pişmanlığım yok. Artık aday olmayacak olsam da, inandığım şeyler için sesimi çıkarmaktan vazgeçmeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Halley, “Partimiz içinde ve dışında onu desteklemeyenlerin oylarını kazanmak artık Donald Trump’a kalmış” diye konuştu.

“Büyük ülkemizin dört bir yanından aldığımız destek için minnettarlıkla doluyum ancak artık kampanyamı askıya almanın zamanı geldi” diyen Haley, konuşmasında bundan sonrası için Trump’ı destekleyeceğine dair bir ifade kullanmadı.

Haley, dün 15 eyalette birden yapılan “Süper Salı” seçimlerinde yalnızca Vermont eyaletini alarak, geri kalan eyaletlerin tamamını rakibi Trump’a kaptırmıştı.

TRUMP’IN ADAYLIĞI KESİNLEŞTİ

Trump’ın partisinin başkan adayı olması bu açıklamadan sonra kesinleşti.

15 Ocak’ta Iowa’da başlayan ve Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının kendi partiler içinde başkan adayı olmak için yarıştığı ön seçim süreci, 8 Haziran’da sona erecek.

Ardından 15-18 Temmuz’da Cumhuriyetçi Partinin Milwaukee’deki parti kongresinde, 19-22 Ağustos’ta ise Demokrat Partinin Chicago’daki parti kongresinde, ön seçimlerde seçilen delegelerin de oylarıyla partilerin başkan adayları resmen belirlenip açıklanacak.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com