Trump’ın damadından Gazze açıklaması: Arazi çok değerli Filistinliler bölgeden temizlenmeli

Donald Trump'ın damadı Jared Kushner, Gazze'nin "sahil şeridi mülklerinin" potansiyel değerinden bahsederken, saldırılarda 31 bin sivili katleden İsrail'in bununla da yetinmeyip bölgedeki sivilleri Necef çölüne sürülmesi gerektiğini öne sürdü.

  • ü
  • 20 Mart 2024
  • ü
  • Dünya

ABD Başkanı Donald Trumpın damadı Jared Kushner'den insanlık dışı öneri.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve eski başkanlık döneminde önemli bir dış politika danışmanı olan Jared Kushner, Gazze’nin sahil şeridinin “çok değerli” olabileceğini ve bölgedeki sivillerin İsrail tarafından Necef çölüne taşınması gerektiğini söyledi. The Guardian’da yer alan habere göre, 8 Mart’ta Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir röportajda konuşan Kushner, böylece Gazze’nin “temizlenmesi” gerektiğini ifade etti.

‘İSRAİL İÇİN EN DOĞRUSU BÖLGEYİ TEMİZLEMEK’

Kushner, Gazze’nin mevcut durumunu “biraz talihsiz” olarak nitelendirerek, bölgeye yapılan yatırımların eğitim ve inovasyon yerine tünel ağları ve mühimmatlara gittiğini ileri sürdü. Kushner, “İsrail açısından bakıldığında, insanları taşıyıp ardından bölgeyi temizlemek en doğrusu olurdu” dedi.

FİLİSTİN DEVLETİ’NE DE KARŞI ÇIKTI

Kushner ayrıca, Gazze’deki sivillerin İsrail’in güneyindeki Necef çölüne taşınmasını önerdiğini belirtti. Kushner, “Eğer İsrail’in başında olsaydım, Rafah kentinin güneyindeki sivilleri tahliye etmeyi bir numaralı önceliğim yapardım” şeklinde konuştu. Bu taşınmanın diplomatik yollarla Mısır’a yapılmasının mümkün olabileceğini de ekledi.

Kushner, Gazze’nin geleceği hakkında, bölgenin tarihi bir önceliği olmadığını, savaş sonucu ortaya çıktığını ve farklı hükümetlerin zamanla kontrolü altına aldığını belirtti. Sürgün çağrısıyla da yetinmeyen Kushner ayrıca, Filistinlilere kendi devletlerinin verilmesinin “teröre ödül” anlamına geleceğini ve bunun “çok kötü bir fikir” olduğunu ifade etti.

Kushner’in bu insanlık dışı çağrısına, Harvard’ın Ortadoğu Girişimi fakülte başkanı Prof. Tarek Masoud’un sert tepkisini çekti. Masoud, İsrail’de bu tür bir taşınmanın ciddi olarak tartışılıp tartışılmadığını Kushner’e sordu. Kushner ise omuz silkerek “Bilmiyorum” yanıtını verdi.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com