Tayvan’da 7,4’le son 25 yılın en büyük depremi: 4 ölü

Tayvan'ın Hualien kentinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İlk gelen bilgilere göre 4 kişi hayatını kaybetti.

  • ü
  • 03 Nisan 2024
  • ü
  • Dünya

Tayvan’ın doğu kıyılarında, ülkeyi son 25 yıldır etkileyen en büyük sarsıntı olan 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Tayvanlı yetkililer en az dört kişinin öldüğünü belirtirken, çökmüş binaların altından sağ kalanlar kurtarılmaya çalışılıyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu USGS) depremin merkez üssünün Tayvan’ın Hualien kentinin 18 kilometre güneyi olduğunu belirtti.

Hualien’de bazı binalar kısmen çökerken, yan yatan yapılar da oldu. Daha öncesinde Japonya ve Filipinler gibi çevre ülkelerde tsunami uyarıları yapıldı.

Başkent Taipei’de sarsıntı anında çekilen videolarda sallanan binalar görüldü. Tayvan’ın dağlık iç kesimlerinde çekilen görüntülerde de depremin toprak kaymalarına yol açtığı görülüyor.

Yerel kanallarda yer alan görüntülerde de çökmüş binalar ve evlerinden, okullarından tahliye edilenleri görmek mümkün.

Ada genelinde elektrik kesintileri oldu ve internet kesildi. Tayvan’ın dağlık iç kesimlerinde sarsıntı toprak kaymalarına yol açtı.

TSUNAMİ UYARISI

Tayvan’ın kuzeyindeki Japonya’da tsunami uyarısı yapıldı ve dalgaların boyunun üç metreyi bulabileceği kaydedildi. Flipinler’de de tsunami uyarısı yapıldı ve bölge halkına daha yüksek kesimlere gitmeleri tavsiye edildi.

Ancak iki saat sonra Büyük Okyanus Tsunami Uyarı Merkezi tehlikenin geçtiğin duyurdu.

Çin medyası, sarsıntının ülkenin güneydoğusundaki Fujian bölgesinin bazı yerlerinde hissedildiğini bildirdi.

Tayvan’da Eylül 1999’da, meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem 2400 kişinin ölümüne yol açmış, 5 bin bina da yok olmuştu.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com