Suudi Arabistan duyurdu: Hac sırasında 1301 kişi hayatını kaybetti

Suudi Arabistan, hac ibadetini yerine getirmek üzere ülkesine gelen 1301 kişinin vefat ettiğini duyurdu. Bu yıl bölgede "aşırı sıcak havanın" etkili olduğu belirtildi.

  • ü
  • 23 Haziran 2024
  • ü
  • Dünya

Kabe (FOTOĞRAF: FADEL SENNA / AFP

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Fahd Abdurrahman el-Celacel, El-İhbariyye kanalına yaptığı açıklamada, kutsal topraklarda bu yıl hac ibadetini yerini getirmek üzere bulunan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Bu yıl bölgede “aşırı sıcak havanın” görüldüğünü belirten Celacel, hac ibadetini yapmak üzere kutsal topraklarda bulunan çok sayıda kişinin bundan etkilendiğini belirtti.

BAZI HACI ADAYLARININ TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Ülkenin resmi ajansı SPA’dan AA’nın aktardığına göre, vefat eden kişilerin sayısının 1301’e çıktığını ve bunların yüzde 83’ünün hac ibadeti için izninin olmadığını açıklayan Suudi Bakan, hac ibadeti sırasında sağlık durumu olumsuz etkilenen kişilerin bir kısmının halen tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

Fotoğraf: Fadel Senna / AFP

‘GÜNAŞ ALTINDA FAZLA KALDILAR’

Celacel, vefat eden kişilerin “güneş ışığı altında uzun mesafeler yürümeleri, ilerlemiş yaşta olmaları ve kronik rahatsızlıkları” sebebiyle sağlık durumlarının olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Fotoğraf: adel Senna / AFP

SUUDİ BAKAN SON RAKAMI DUYURDU

Kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a gelen 1 milyon 300 binden fazla kişiye sağlık hizmeti sundukları bilgisini veren Celacel, vefat edenlere rahmet ve taziye dileklerini iletti.

Velev'i Google Haberler üzerinden takip edin

ÖNERİLEN İÇERİKLER

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com